Gabrielle Blair szerint itt az ideje békén hagyni a nőket, ha tényleg az abortusz visszaszorítása a cél, és inkább a férfiakkal foglalkozni, mert ők tehetnek minden nem kívánt terhességről. A problémát még nem oldotta meg, de azt elérte, hogy mindenki erről beszéljen.
Forradalmian új hozzáállást javasolt az abortuszhoz egy hatgyerekes mormon anya, akinek az erről szóló, tudatosan provokáló Twitter-bejegyzése hatalmas karriert futott be az interneten. Az eddig a nyilvánosságban ki nem mondott gondolatok sokakat állásfoglalásra ösztönöztek. (A teljes szöveget angolul itt lehet elolvasni.)
I’m a mother of six, and a Mormon. I have a good understanding of arguments surrounding abortion, religious and otherwise. I've been listening to men grandstand about women's reproductive rights, and I'm convinced men actually have zero interest in stopping abortion. Here's why…
— Gabrielle Blair (@designmom) 2018. szeptember 13.
Gabrielle Blair megnyilvánulásának belpolitikai aktualitása van az Egyesült Államokban, de kijelentései univerzálisak. Washingtonban most zajlik a Donald Trump által a Legfelsőbb Bíróság tagjának jelölt jogász meghallgatása, és Amerikában sokan félnek, hogy az elnök győzelme esetén az új összetételű bírói testület visszafordítja az abortusz legalizációját.
Ennek fényében Gabrielle Blair arra a következtetésre jutott, hogy bár a férfiak rengeteget beszélnek a nők reprodukciós jogairól, valójában semmilyen érdekük nem fűződik az abortuszok visszaszorításához. Mindezt egy hosszú eszmefuttatásban vezeti le, amelynek megpróbáljuk összefoglalni a lényegét.
Mindenekelőtt abból indul ki, hogy az abortuszok megszüntetéséhez a nem kívánt terhességeket kell megelőzni. Márpedig szerinte a nem kívánt terhességek száz százalékáért a férfiak a felelősek. És hiába gondolnánk rögtön, hogy de hát ehhez két emberre van szükség, Blair szerint ez csak a kívánt terhességekre igaz. A nem kívántakat a férfiak felelőtlen ejakulációja okozza – írja Twitter-üzenetekre tördelt, sarkított szövegében.
A döntő kérdés ilyen téren a fogamzásgátlás, ami akár a férfiak számára is kapható lenne gyógyszeres formában, de a mellékhatások miatt erre nem lehetett rávenni az XY-kromoszómával rendelkezőket. A nők védekezhetnek tehát tablettával helyettük, még úgy is, hogy ennek jelentős pénzügyi kiadását ők állják, és a gyógyszernek háromszor olyan komoly mellékhatásai vannak, mint a férfiaknak kifejlesztett változatnak. Ráadásul sok helyen csak orvosi receptre szerezhetők be.
A férfiak rendelkezésére álló, mellékhatással nem járó fogamzásgátló eszköz – az óvszer – ezzel szemben olcsóbb, könnyen beszerezhető, hatékony és a hatása azonnali. Ráadásul a nők számára a fogamzásgátláson túl is van jelentősége: véd a nemi betegségektől, és nem csökkenti a szex élvezeti értékét, nem akadálya az orgazmusnak. Miért is nem használnak akkor a férfiak minden alkalommal óvszert, ha ilyen egyszerű? Hát, azért mert nem szeretnek óvszert használni – adja meg a maga egyszerű magyarázatát Blair. Hogy miért?
A férfiak tehát hajlandóak kockáztatni azt, hogy teherbe ejtenek egy nőt – vagyis szó szerint kockára teszik az életét, az egészségét a szociális státuszát, a kapcsolatait, a karrierjét – csak hogy néhány percig valamennyivel nagyobb élvezetben legyen részük
– állítja egy újabb, sokak által idézett mondatában Blair. Ami az élvezetet illeti: egy tízes skálán nagyjából 7-es, 8-as lenne az óvszerrel megélt szex. Vagyis nem arról van szó, hogy az óvszer élvezhetetlenné teszi a szexet, mindössze arról, hogy nem annyira élvezetessé. 10-es helyett mondjuk 8-as. „Szeretném még egyszer hangsúlyozni: a férfiak rendszeresen komoly kockázatnak teszik ki a nőket az óvszer nélküli szexszel, csak hogy néhány percig kissé több élvezetben legyen részük.”
Blair szerint nem az abortuszklinikák előtt kell tüntetni, nem a nőket kell megszégyeníteni, nem az abortusztörvényeket kell szigorítani. Ha valóban vissza akarják ugyanis szorítani a terhesség-megszakításokat, akkor a férfiakban kell tudatosítani a felelősségüket, hiszen a nemkívánt terhességek száz százalékát a férfiak, egész pontosan az ő felelőtlen elélvezésük okozza.
Kérdezzék meg maguktól: mibe kerülne többre becsülni a szexuális partnerük életét, mint a saját átmeneti élvezetüket vagy kényelmüket?
– veti fel a szerző.