Élet+Stílus hvg.hu 2018. augusztus. 26. 08:43

Egy lassú fesztivál

A Zempléni Fesztiválon idén is jól megfért a bor, a jazz, Csajkovszkij, Bartók és Kálmán Imre.

A Zempléni Fesztiválhoz idő kell, néhány nap, de leginkább egy hét. Meg kell merítkezni egy kicsit Tokaj-Hegyalja világában. A felújított mádi vagy a tokaji zsinagógában meghallgatott koncert után kötelező egy borkóstolás valamelyik nagy, vagy apró házi pincében. Két pohár bor között  pedig meg lehet  csodálni a községek rejtett szépségeit. Hiszen majd valamennyiben akad egy-egy Árpád-kori, vagy gótikus templom, klasszicista kastély, de itt a legtöbb, és legépebben megmaradt vár is. Sárospatak, Regéc, Boldogkő, Szerencs, Füzér, mind a magyar történelem fontos helyszíne.  E tájon  született a mai magyar nyelv. Károli Gáspár gönci lelkész Vizsolyba küldözgette a Szent Biblia lefordított lapjait. Egy-két évszázad múltán a hegy másik felén, a mai Sátoraljaújhely széléről, Széphalomról irányította Kazinczy a nyelvújítást. S ne feledkezzünk meg arról, hogy Monokon, szemben az Andrássy-kastéllyal született az a Kossuth Lajos, aki ebből a még kissé csikorgó anyagból hajlékony újságírói nyelvet csinált. De nemcsak a vidék gazdagsága kétségtelen. A  szegénysége is. Trianon nagy vesztese Zemplén. Valaha Vizsolyon át vezettek Kassára a kereskedelmi utak, ma az álmos kis faluban alig van átmenő forgalom. Erdély, a Felvidék és az Alföld forgalmas gócpontjából hirtelen az ország távoli csücskévé vált. A rendszerválást a szocialista nagyipar összeomlása keserítette. A tokaji bor egykor gazdagságot hozott a vidéknek, ma már ez is csak néhány pincészetet képes eltartani.
E gazdag kulturális hagyományú, ám ma nehezen önmagára találó vidékre hozott, immár 27. alkalommal zenét és turizmust a Zempléni Fesztivál.  Melynek fő vállalása, hogy akár a legkisebb falvakba is eljussanak programjai, és felfedezzen új, rejtett értékeket.
Ezt szolgálják a nemrég zárult fesztivál egyik legnépszerűbb programjai, a kirándulókoncertek. Az apró, leginkább csak autóval megközelíthető településekre nemcsak a koncertet, hanem mindjárt a közönséget is helybe viszi a fesztivál. A másik eredeti ötlet, amikor egy-egy helységbe gyakorlatilag kitelepül a  fesztivál, és egész napos programot kínál. A számos kiváló zenei helyszínnel büszélkedhető Tolcsva különösen alkalmasa erre a célra. Bogányi Gergely  világhírű zongoraművész  és nem kevésbé ismert csellóművész testvérének közös Csajkovszkij  estjét például  az Oremus Pincészet zeneszalonjában tartották, melyet egy 18 századi kúriában rendeztek be. A  Group'n'Swing  koncertje pedig a nemrégiben példásan felújított Tolcsvai Szirmay—Waldbott-kastély mögötti szabadtéri színpadon volt látható.  A záró koncertet a Sárospataki Rákóczi-várban a Magyar Állami Operaház zenekara adta, ahol magyar művészek: Erkel Ferenc, Dohnányi Ernő, Bartók Béla, Weiner Leó és Kodály Zoltán művei csendültek  fel.
Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.