Élet+Stílus hvg.hu 2018. augusztus. 15. 17:06

Így ír történelmet a Snapszer Szövetség

Avagy hogyan lett Tell Vilmos magyar szabadsághős?

Közleményben kérte a Magyar Snapszer Szövetség, hogy a magyar kártyát nyilvánítsák hungarikummá. Az Európában is kedvelt játékról néhány évtizede derítették ki, hogy azt nem a bécsi Ferdinand Piatnik kártyaműhelyében alkották meg, hanem egy pesti kártyafestő, Schneider József készítette még az 1830-as években. És állítólag azért festett rá svájci szabadsághősöket, mert a magyarokat nem engedte volna a cenzúra. A szövetség azonban ennél is tovább megy:

„A kártyalapokon találhatók Schiller operájának, a Tell Vilmos drámának a szereplői,akik a Habsburg Birodalom elleni magyar szabadságért folytatott küzdelmet jelképezik.  A Magyar Snapszer Szövetség véleménye szerint a magyar kártya kultúránk szerves része,hagyományait meg kell őrizni, ezért kezdeményezi a Nemzeti Értéktár Bizottságnál annak hungarikummá minősítését.”

Ide kattintva eléri a Nyüzsi további cikkeit, azonnali véleményeket, érdekességeket, szórakoztató mémeket, gif-eket, videókat.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.