Élet+Stílus hvg.hu 2018. augusztus. 13. 20:08

Mit tegyünk, ha hirtelen lecsap ránk a vihar?

Magyarországon évente mintegy 200 ezer villámcsapást észlelnek, ebből 20-40 ér embert.

Nemrég mi is írtunk a gyenesdiási strandon történt tragédiáról: egy nő meghalt, amikor a strandolókra hirtelen lecsapott a vihar, és csak kevesen tudtak elmenekülni. A fürdőzők többsége az eső és a heves szél elől egy magas fa alá menekült - az RTL Klubnak nyilatkozó szakértő szerint éppen ebből lett a baj.

A Fókusznak egy hivatásos viharvadász beszélt arról, mit tegyünk, ha a szabad ég alatt ér minket egy heves zivatar. A lényeg, hogy minél kisebb felületen érintkezzünk a földfelszínnel, vagyis a legjobb, ha összezárt lábbal leguggolunk. Ezt semmiképpen se egy magányosan álló fa vagy bármilyen magas építmény mellett tegyük: itt ugyanis szinte biztosan számíthatunk egy-két villámcsapásra.

Fémből készült eszközök és a vízfelszín közelében tartózkodni is veszélyes, az autóban vagy a repülőgépben viszont biztonságban vagyunk: itt nem érhet minket baj. Ha éppen vízparton tartózkodunk, akkor sincs baj, itt azonban életmentő lehet, ha ismerjük és komolyan vesszük a viharjelzést, így időben el tudjuk hagyni a helyszínt, mielőtt a vihar megérkezne.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.