A kiskereskedők hat hónapot kaptak arra, hogy felkészüljenek a zacskómentes életre. Ha fél év múlva is biztosítanak műanyag szatyrokat a vásárlóknak, akkor milliós büntetésre számíthatnak.
Fokozatosan kivonjuk az egyszer használatos műanyag zacskókat a forgalomból, így jobban tudunk törődni a környezetünkkel és meg tudjuk őrizni Új-Zéland tiszta, zöld hírnevét
– fogalmazott Jacinda Ardern, Új-Zéland miniszterelnöke. A szatyroktól a kiskereskedőknek fél éven belül kell megszabadulniuk, jövőre már akár büntetést is kaphatnak azért, ha a környezetszennyező zacskókat biztosítják a vásárlóknak. A büntetés mértéke maximum 100 ezer új-zélandi dollár, azaz akár 18 millió forint is lehet.
Új-Zéland a fejlett országok közül az egyik legnagyobb szeméttermelő állam, évente körülbelül 750 millió, nem újrahasznosítható zacskó kerül a kukába, ez azt jelenti, hogy egy új-zélandi lakos évente 154 műanyag zacskót használ el.
Jucinda Ardern szerint a zacskók betiltásának komoly társadalmi támogatottsága van, például nemrég 65 ezer új-zélandi írt alá egy petíciót, hogy a tengeri élővilágot veszélyeztető szatyrokat vonják ki a boltokból. A miniszterelnök azt is kiemelte, hogy az iskolás gyerekek neki szánt levelei között rendre előkerül a környezetszennyező zacskók betiltásának témája.
Korábban már a legfőbb szupermarketláncok és néhány nagyobb kiskereskedő is megígérte, hogy 2018 végéig meg fognak válni a szóban forgó szatyraiktól.
Ahol már nem téma a műanyag zacsi |
Jelenleg több mint 40 ország van a világon, amely betiltotta az egyszer használatos műanyag zacskókat. Legelsőként 2002-ben Banglades tett így, aztán a rá következő évben a Dél-afrikai Köztársaság. Az ENSZ jelentése szerint világszerte minden percben egymillió műanyag szatyrot használnak el. |