Értékes, több száz éves különlegességeket válogattak össze a kiállításra.
A meleg, leszbikus, biszexuális, transznemű és queer közösség (LMBTQ) történetét mutatja be műalkotásokon keresztül a londoni British Museum ősszel induló vándortárlata. A Desire, Love, Identity: Exploring LGBTQ Histories (Vágy, szerelem, identitás: az LMBTQ történelem felfedezése) című kiállítás, amely a múzeum egy tavalyi tárlatának kibővített változata, szeptembertől indul turnéra a szigetországban.
A kiállítás egyik legizgalmasabb darabja egy 11 ezer évvel ezelőttről származó apró kőszobor (Ain Sakhri Lovers), amely két, egymással szemben elhelyezkedő, meghatározhatatlan nemű alakot ábrázol aktus közben. Ez az eddig ismert legkorábbi ilyen típusú ábrázolás. Az izraeli Júdeai-sivatag egy barlangjában felfedezett szobrot valószínűleg vadászó-gyűjtögető népek használták annak idején termékenységi rítusaikhoz.
A tárlat különlegességei közé tartozik az úgynevezett Warren-serleg, egy az 1. századból való ezüstserleg, amelyen szerelmeskedő férfiakat ábrázoló jelenetek láthatóak. A lelet a 19. században élt bostoni műgyűjtőről, a homoszexualitását nyíltan vállaló Ned Warrenről kapta a nevét, aki a homoszexualitás történetének "Szent Gráljaként" tekintett a leletre, amely szerinte azt mutatta, hogy a homoszexualitást a régmúltban elfogadták. A British Museum 1999-ben, 1,8 millió fontért vásárolta meg a serleget, amely akkoriban az intézmény legdrágább szerzeménye volt.
A kiállításon szerepel továbbá a 18. században "Európa két legünnepeltebb szüzeként" emlegetett Eleanor Butler and Sarah Ponsonby néhány személyes tárgya, valamint Hadrianus római császár szeretőjének, a titokzatos körülmények között meghalt Antinóosznak a mellszobra.
"Reményeinek szerint ez a vándortárlat a múzeumok gyűjteményeinek új szemléletű átvizsgálásához, valamint az LMBTQ-közösséghez kötődő további kiállításokhoz és kezdeményezésekhez fog vezetni" – mondta Stuart Frost, a British Museum szóvivője.