Élet+Stílus hvg.hu 2018. június. 13. 18:28

Minden gyereket fülön csípnek az óbudai közteresek?

A gyerekekre vigyáznának Óbudán, csak nagyon rosszul kezdtek el erről beszélni.

"12 éven aluli gyermekek nem tartózkodhatnak szülői felügyelet nélkül közterületen, a nyári szünidőben ezért munkatársaink hosszabbított szolgálatban, 22:00 óráig járőröznek" – írta ki Facebook-oldalára hétfőn az Óbuda-Békásmegyer Közterület-felügyelet, ami nem kis értetlenséget okozott a kommentelők körében.

Másnap pontosítottak: nem arról van szó, hogy fülön csípik az összes, 12 évesnél fiatalabb gyereket,

"nem a játszótéren békésen játszó vagy a lakótelepen bringázó, kutyát sétáltató gyermekek felügyelete, hanem a legveszélyeztetettebb célcsoport, a bandákba verődve randalírozó, a csellengő, a veszélyes tevékenységet folytató vagy veszélyes helyszíneken tartózkodó gyermekek ellenőrzése a cél. Elsősorban a 'vigyázó tekintetre' és a jelenlét megteremtésére fektetve a hangsúlyt, de természetesen veszély észlelése esetén, azonnal intézkedést eszközölve."

Két törvényi helyre hivatkoztak: az egyik arról szól, hogy a társadalmi bűnmegelőzési feladatok megvalósításában, a közrend védelmében felléphetnek, a másikban sem találtuk nyomát annak, hogy 12 éves nem lehet egyedül közterületen. Vagyis ezek alapján nem vehetnének elő egy gyereket sem, hogy mit keres odakint.

Azt is leírták, "a 12 évesnél fiatalabb gyerekek általában nem elég érettek ahhoz, hogy hosszabb ideig egyedül maradjanak, de természetesen ezt gyermeke válogatja. Ez az életkor persze csak egy ajánlás a szülők felé, hiszen minden szülő egyéni felelőssége eldönteni, hogyan és mennyire engedi önállósodni gyermekét."

Megkerestük a közterület-felügyeletet, pontosan hogyan és kiket ellenőriznek majd, a gyereknek kell-e szülői igazolást magával vinnie, ha lemegy az utcára, illetve milyen helyzeten és hogyan avatkoznak be. Írásban válaszoltak, részletes, mindenre kiterjedő válaszokat nem kaptunk. Annyi azonban kiderült, semmiféle szülői igazolásra nincs szükség, hiszen a szülő felelőssége megítélni, mennyire önálló a gyerek és hová engedheti el egyedül.

"A felhívás célja az, hogy ne csak a szülők, hanem mindenki figyeljen oda jobban a gyermekekre és időben észrevegye a segítségre szorulókat."

Hozzáteszik, hogy "a veszélyes helyen vagy veszélyes körülmények között lévő gyermeket nyilatkoztatjuk és amennyiben további intézkedés indokolt, a rendőrséget értesítve ők teszik meg a szükséges intézkedéseket, de az elsődleges cél a veszély elhárítása és a gyermek kiemelése a veszélyhelyzetből".

Erre konkrét példákat nem írtak. Válaszuk szerint tavaly háromszor kellett a segítségük: egy óvodából eltűnt kisgyereket, illetve egy 14 év körüli kamaszt kellett megkeresni, egy, a Gőtés parkban megsérült gyereket pedig a szolgálati autón vittek haza. Idén a lomtalanítás idején szedtek le a kupac tetejéről két gyereket, akik a szülők tudta nélkül játszottak kint, de volt arra is példa, hogy kinyitottak egy bejárati kaput, hogy a gyerek ne az utcán ácsorogva várja meg szüleit.

A nyári szünidőben a rendőrséggel együttműködve végzik az ellenőrzést, 24 órás diszépcserszolgálatot is fenntartva. A gyerekekkel kapcsolatban fokozottan figyelnek majd a veszélyes tevékenységet folytató vagy veszélyes helyszínen tartózkodók kiszűrésére. Az utóbbi időben egyre több bejelentést kapnak óvodák vagy iskolák udvarán, a zárás után randalírozó fiatalok csoportjairól, ezért ezeket a helyszíneket naponta akár többször is ellenőrzik.

A nyári táborok helyszíneit is kiemelten figyelik, ahogy a strandok környékét, az Óbudai-sziget területét, a Római-part és a Kossuth Lajos üdülőpart szakaszát is gyakrabban ellenőrzik, ahogy a játszóterek környékét is szemmel tartják.

"Napközben a körzeti megbízottjaink ügyelnek az ott lévő gyermekek biztonságra és az elhelyezett játékok épségére. Az esti órákban inkább a dohányzás, a szemetelés és a hangoskodás szokott gondot okozni, amely miatt szintén nagyon sok lakossági bejelentést kapunk, ezért éjszakás járőreink ezeket a helyszíneket is visszatérően ellenőrzik."

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?