A rangok öröklése még nem túl emancipált az Egyesült Királyságban.
Az esküvőjük napján Harry herceg és Meghan Markle a Sussex hercege és hercegnője címet kapták a királynőtől. Csakhogy a jelenlegi szabályozás szerint ezt csupán a fiaik örökölhetik, ha lányuk születik, ő nem. Sőt, ha nem születik fiuk, akkor Harry herceg ágán a cím “kihal”.
Ez azért is érdekes helyzet, mert Meghan Markle korábban azt nyilatkozta, hogy ő és Harry herceg is feministának vallják magukat – és Markle oldala a királyi család honlapján külön hangsúlyozza ezt: “Büszke vagyok arra, hogy nő vagyok és feminista” – idézik a 2015-ös, ENSZ-ben elhangzott beszédét.
Az is igaz viszont, hogy nem olyan rég komoly változások történtek a férfi-női címöröklés kapcsán. A 2013-as trónöröklési törvény értelmében ezentúl a születési sorrend, és nem a gyermek neme határozza meg, hogy ki örökli a koronát. Így lehetséges, hogy Vilmos herceg lánya, Charlotte hercegnő megelőzi a trónra esélyesek sorában öccsét, az áprilisban született Lajos herceget.
Az Egyesült Királyság öröklési törvényei nemcsak a királyi családban részesítik előnyben a férfiakat, írja a People. A Daughters’ Rights (Lányok jogai) nevű szervezet országszerte kampányol a változtatásokért. Az egyik prominens támogatójuk éppen Julian Fellowes, a Downton Abbey alkotója. A nagysikerű sorozat egyik vezérkonfliktusa is az öröklés körüli bonyodalmakra épül, Downton Abbey urának ugyanis nincs fia, akire a cím és a birtok szállhatna, így halála után a közvetlen családja elveszíthet mindent.
Ehhez nagyon hasonló ügyben szólalt fel Fellowes tavaly, mikor egy helyi úr, Baron Braybrooke halála után mind a nyolc lányának el kellett költöznie a birtokról, ahol egész életükben éltek, mert az egy távoli férfi unokatestvérükre szállt.