Hogy született meg az abortusztörvényeket fellazító csendes forradalom?
Írország rövid időn belül kétszer is rácáfolt a róla konzervatív katolikus államként kialakult képre: három éve az egyneműek házasságkötését engedélyezte nagy többséggel egy népszavazás, most pedig Európa egyik legszigorúbb abortuszszabályozását vonták vissza. Az ír népszavazások történetében az egyik legmagasabb, 64,1 százalékos részvétel mellett 1,4 millió szavazó támogatta az alaphelyzetben a terhesség 12. hetéig végrehajtható abortusz törvényessé tételét, kétszer annyian, mint ahányan ellene voksoltak.
A mostani népszavazás is megmutatta, hogy a katolikus egyház befolyása Írországban alaposan meggyengült, és bár az írek többsége nem tagadta meg a hitét, lényegesen kevesebben gyakorolják a vallásukat, mint két évtizede. Csalódtak például, amiért eltussolták az egyházi iskolákban, intézményekben előfordult gyerekmolesztálási botrányokat.
Az egy éve hivatalba lépő, a homoszexualitását nyíltan vállaló Leo Varadkar ír kormányfő csendes forradalomként értékelte a történteket, ami lehetővé teszi, hogy a modern Írországnak modern alkotmánya legyen.
Az ír népszavazás hátteréről és lehetséges mellékhatásairól a friss HVG-ben olvashat részletesebben.