Alig 40 egyedről tudnak már csak a veszélyeztetett alfajból.
Jelentősen csökkent a balkáni hiúz (Lynx lynx balcanicus) populációja az elmúlt években, számuk mostanra olyan kritikus pontot ért el, amely az állat létezését fenyegeti – közölte Elvana Ramaj, az albán környezetvédelmi minisztérium biológiai sokféleségért felelős illetékese.
A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) már 2015-ben kihalással veszélyeztetett fajnak nyilvánította az eurázsiai hiúz ezen alfaját, becslései szerint ma már csak mintegy 40 egyed él Albániában és a szomszédos Macedóniában.
Az 1970-es években a térségben mintegy 280 egyed élt, de a polgárháborúk, élőhelyük megsemmisítése és a vadorzás mind hozzájárult a populáció drámai csökkenéséhez. "A balkáni hiúz a legveszélyeztetettebb hiúz a földön" – hangoztatta Dime Melovski, a Macedón Ökológiai Társaság (SEM) illetékese.
A populáció jelenleg Albániára és Macedóniára korlátozódik, két-három egyedet láttak koszovói erdőkben is. Melovski valószínűtlennek mondta azt, hogy Montenegróban és Görögországban élne vadon balkáni hiúz.
2006 óta a térségben egyre több erőfeszítést tesznek arra, hogy elejét vegyék az alfaj kihalásának. Albánia, Macedónia, Koszovó és Montenegró is csatlakozott ahhoz a programhoz, amelynek célja a balkáni hiúz számára létrehozott védett térségek kiterjesztése, a lakosság, különösen a gyermekek megismertetése a fajmegőrzés programjával, az erdőirtás korlátozása és a vadorzás elleni harc.
Márciusban az IUCN és az európai vadvilág megőrzéséről létrejött berni egyezmény magasabb szintre emelte a balkáni hiúz védettségének szintjét. A szakemberek jeladókkal próbálják nyomon követni a populáció állapotát, legutóbb márciusban albán kutatók befogtak egy állatot Munella térségében, és jeladóval szerelték fel. A múlt év februárjában jeladóval ellátott nőstényről macedón biológusok megállapították, hogy idén tavasszal kölyköt hozott világra.