Élet+Stílus MTI/hvg.hu 2018. május. 23. 16:18

Itt a bizonyíték, hogy Smith ügynöknek igaza volt: vírus vagyunk a Földön

Az emlősök egyensúlyra törekednek a környezetükkel, az ember nem. A kutatók szerint ez a viselkedés rákot okozhat a vadon élő állatokban - is.

Emlékszik még Smith ügynök legendás monológjára a Mátrixból, amiben azt fejtegeti, hogy az emberi faj szerinte egy vírushoz hasonlít? (A cikk végén megtalálja.) Hiszen, szemben az emlősökkel, amik egyensúlyra törekednek a környezetükkel, mi feléljük és elpusztítjuk azt. Nos, kiderült, hogy Smith ügynök teóriája bizonyos értelemben egészen közel áll a valósághoz.

Egy friss kutatás ugyanis azt találta, hogy rákot okozhat a vadon élő állatoknál az emberi tevékenység, amely átalakítja a környezetet, ezért amerikai kutatók a kérdés tudományos vizsgálatát sürgetik.

"Tudjuk, hogy egyes vírusok rákot idéznek elő az emberi szervezetben, amikor a maguk számára megfelelővé alakítják a környezetüket, vagyis esetükben az emberi sejteket. Alapvetően ezt teszi az ember is: megváltoztatja a környezetet, hogy jobb legyen neki, közben a változások sok állatfajnak sokféleképpen ártanak, egyebek mellett rákot idézhetnek elő bennük" - idézte a Science Daily tudományos-ismeretterejsztő hírportál a kutatókat.

A Nature Ecology and Evolution tudományos lap friss számában közölt tanulmány szerzői, Mathieu Giraudeau and Tuul Sepp, az Arizonai Állami Egyetem (ASU) kutatói külföldi tudósokkal együtt készített tanulmányukban - részben korábbi munkák alapján - rámutattak azokra a tevékenységekre, amelyekkel az ember kárt okoz az állatoknak.

A felsorolásban szerepel a tengerek és a folyók szennyezése, a véletlen sugárterhelés az atomerőművekből, a műanyag mikroszemcsék felhalmozódása, a kártevőellenes szerek ártalmai a megművelt földeken, a mesterséges világítás okozta fényszennyezés, a genetikai sokszínűség csökkenése, sőt az egészségtelen emberi táplálék fogyasztása is.

"Ahol keresték, minden vadon élő fajnál megtalálták a kutatók a rákot, és tudjuk, hogy az emberi tevékenység erősen befolyásolja az ember rákos megbetegedéseinek arányát. Ráadásul egyre több faj kerül kapcsolatba emberi eredetű élelmiszerforrásokkal. Tudjuk, hogy az éjszakai fény az embernél hormonális változásokat idéz elő és rákot okozhat. A városok, utak közelében élő vadak ugyanennek a veszélynek vannak kitéve. A fényszennyezés madaraknál is befolyásolja a hormonműködést, a következő lépésnek tehát annak kell lennie, hogy megvizsgálják, rákot okoz-e náluk is" - mondta Sepp.

Mivel tisztában vannak azzal, hogy milyen nehéz a vadon élő állatoknál előforduló rákot vizsgálni, most az ehhez szükséges biológiai jelzőanyagok, vagyis biomarkerek kifejlesztésén dolgoznak.

"Érdekes lenne megvizsgálni a rák előfordulását egyazon faj emberi civilizációhoz közel élő populációinál és az elzártabb területeken" - mondta Giraudeau.

Ezek után érdemes újranézni Smith ügynök ominózus monológját:

További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról