Élet+Stílus hvg.hu 2018. május. 04. 12:09

Ismét a mobilfüggőséget sejtik az agydaganatos betegségek hátterében

Egy tanulmány szerint Angliában az utóbbi két évtizedben megnőtt azoknak a betegeknek a száma, akiknél rosszindulatú agytumort diagnosztizáltak. A tanulmány vezető szerzője szerint pedig erős a gyanú, hogy az agydaganatok kialakulását a sok mobilozás okozza.

Angliában az egyik legagresszívabb agytumor előfordulása az utóbbi évtizedekben megduplázódott, míg 1995-ben 100 ezer emberből 2,4-nél diagnosztizálták a rosszindulatú, gliobasztóma nevű elváltozást, addig 2015-ben ugyanennyi brit állampolgárra már 5 rákos beteg jutott egy szerdán publikált tanulmány szerint.

A tanulmány nem részletezi az okokat, de a kutatók életmódbeli változásokat sejtenek az agytumoros esetek növekedése mögött. A CNN azt írja, hogy a tanulmány vezető szerzőjének egyébként az a személyes véleménye, hogy a mobilozás állhat a gliobasztómás megbetegedések hátterében. "A tanulmány önmagában nem a mobiltelefonokról szól, hanem csak a tumorok előfordulásáról, de úgy tűnik, hogy valóban a mobilok a legvalószínűbb okozói (az említett rákos betegségnek – szerk.)" – állítja Alasdair Philips.

Philips szerint ezt a gyanút erősíti, hogy a legtöbb tumor a frontális és temporális lebenyben, a fül és a homlok mögött keletkezik. Ugyanakkor maga a kutató is megjegyzi, hogy nincs ok a pánikra, az agytumorok ritkák, és még ha a telefonok is okozzák a rákot, akkor is nagyon alacsony a kockázat. A biztonság kedvéért azt tanácsolja, hogy a hosszabb hívásokat  úgy bonyolítsuk le, hogy távolabb legyen a fejünktől a telefon, tehát hangosítsuk azt ki vagy használjunk headsetet.

Hogy van-e kapcsolat a rák kialakulása és a mobilok által kibocsátott rádióhullámok között, azt már régóta vizsgálják, de egyértelmű választ eddig nem kaptak a kutatók. Bizonyos tanulmányok szerint egyáltalán nem rákkeltő hatásúak a telefonok rádióhullámai, más tanulmányok ennek viszont éppen az ellenkezőjét állítják. Aggodalomra általában az ad okot, hogy az utóbbi időben jelentősen megnőtt a mobilunkkal töltött idő mennyisége, és általában hosszabban is telefonálunk, mint mondjuk húsz évvel ezelőtt. Ezenfelül a mobiltelefonok használat közben gyenge rádióhullámokat bocsátanak ki, és bár ezek nem ionizálnak (szemben a röntgensugarakkal), de az egészségre gyakorolt negatív hatásuk így is felmerül. 

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.