A Kisüzemi Sörfőzdék Egyesülete megalakulásának 25. évfordulója alkalmából bevonult a Diósgyőri Vár falai közé, hogy ott tartsa meg szokásos évi, immáron 12. sörversenyét. Születésnapi ajándékként rekordszámú nevezés, 268 sör érkezett a napokban tartott megmérettetésre.
Hogy mindjárt az elején lelőjük a poént: az abszolút győztes azaz a Grand Champion a Mad Scientist sörfőzde Cookie Monster Imperial Stoutja lett. Ugyancsak külön elismerés járt még két sörnek: a Fehér Nyúl American Pale Ale-je és MONYO Brewing Russian Imperial Stoutja, a Boris, the blade kapott gyémántdiplomát.
Nem valószínű, hogy amikor 1993-ban megalakult a Kisüzemi Sörfőzdék Egyesülete bárki is gondolta volna, hogy a 12. sörversenyen a legjobbak közé egyetlen láger sör sem kerül. Az alapítás idején ugyanis hiába működött a jelenlegi 71 sörfőzdével szemben mintegy 350, sehol sem főztek felsőerjesztésű sört.
Valószínűleg arra sem gondolt senki, hogy az alapításkor működő sörfőzdék közül mindössze harminc éri meg a negyedszázados jubileumot. Ahogy feltehetőleg arra sem, hogy a kétezres évek második évtizede újabb fellendülést hoz a hazai kisüzemi sörfőzdék történetében. Szerencsére azonban a pozitív fordulat bekövetkezett és az elmúlt években sorra kezdték meg működésüket új hullámos sörfőzdék.
A BJCP (Beer Judge Certification Program, amelyet 1985 óta használnak) sörbírálati módszerrel minősített (pontozott) sörök közül, a három nagydíjason kívül, négy sör: a Hopfanatic Oatcake Juice, a Horizont Pilot Series #7 Coconut Stout, a Fehér Nyúl RIS és a Hop-Top Double Check került még a legmagasabb osztályba és lett aranydiplomás. Mint a felsorolásból is látható a legjobbak közt nincs láger sör.
De az 58 ezüstdiplomás között is csak elvétve találunk ászoksört. Ha jól számoltunk, akkor a nagy múltú fóti, a békésszentandrási, a csepeli Rizmajer és a kerekegyházi Domján sörfőzdék lágerein kívül egyetlen új sörfőzde, a Kecskeméti Sörmanufaktúra pilsenije nyert ezüstdiplomát.
Itt kell megemlítenünk a Pécsi Sörfőzdét is, amely nem igazán nevezhető kisüzemnek – több sört főznek, mint az összes többi résztvevő együtt –, de vállalta a megmérettetést és Prémium Lagerük ezüst-, a Szalon sörük bronzdiplomát szerzett.
Maradva még a számok világánál: a benevezett sörök kétharmada díjazott lett. Hogy mindez mit jelent? Szerintünk elbizakodottságra semmi ok, de optimizmusra igen. Érzékelhetően megmozdult az állóvíz, az újdonságokra fogékony sörivók pedig egyre színesebb és egyre megbízható minőséggel találkozhatnak – csak sajnos Budapesten kívül a kínálat és a fogyasztók között ez nem könnyen összehozható „randevú”.
Most Miskolcon a sörversenyhez kapcsolódva – az évforduló okán – ún. Sörmustrát is tartottak a nagyközönségnek, melyen 35 főzde, hetvenféle sörét kóstolhatták meg a helybeliek és az elszánt sörturisták, akik a rendezvény kedvéért még távoli városokból is ellátogattak a Diósgyőri Várba.
Amit a BJCP bírálatról tudni érdemes:
A bírák – több panelben – vizsgálják az illatot, megjelenést, ízt, kortyérzetet, összbenyomást, és keresik az esetleges ízhibákat. Az elérhető maximális 50 pontszámból 30 ponttól jár a bronz-, 38 ponttól az ezüst-, és 45 ponttól az aranyfokozat.
A Diósgyőri Várban valóságos éremeső esett, lévén 110 bronz, 58 ezüst minősítés. Igaz, aranyat csak 7 tétel érdemelt ki.