Élet+Stílus hvg.hu 2018. február. 20. 09:07

És ön kémkedne a munkatársai után?

Milyen, amikor Big Brother házzá alakul a munkahely? Ausztráliában kipróbálták.

Az ausztrál közszolgákat arra biztatja a munkáltatójuk, hogy anonim módon jelentsék, ha a kollégáik elfecsérelik az időt a munkahelyükön, esetleg túl hosszúra nyújtják az ebédszünetet. Az ausztrál adóhivatal 20 ezer dolgozónak küldte ki tavaly decemberben a felhívást, hogy figyeljék egymást, és jelentsék, ha a többiek pontatlanul töltik ki a jelenléti ívet, esetleg túlságosan hosszú ideig olvassák az újságot, túl sokáig reggeliznek, túl korán abbahagyják a munkát.

A felhívás szerint a munkaórák meghamisítása csalás, tehát a dolgozók kötelesek jelenteni.

A szakszervezetek és a szakértők azért más véleményen vannak, és bírálták az eljárást, mert beavatkozik a dolgozók magánéletébe, és egymás ellen fordítja őket. Ezzel pedig ellenséges munkakörnyezetet hoz létre. Az egyik szakértő a BBC-nek Big Brother stílusú felügyeletnek nevezte ezt a fajta munkahelyi politikát. „Ha alkalmazott lennék, azt gondolnám, hogy a munkahelyem nem bízik bennem, és talán nekem is át kellene gondolnom a bizalmat a munkahelyemben” – mondta a szakértő a BBC-nek, hozzátéve, hogy ez a hozzáállás a motivációnak és a produktivitásnak sem tesz jót.

hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.