Lassan itt a karácsony, mi pedig bejártunk néhány adventi vásárt, hogy megnézzük, hol kóstolhatjuk meg a legfinomabb ételeket, hol találjuk a legszebb portékát. Volt, ami csak úgy árasztotta magából a karácsonyi hangulatot, de volt olyan is, amit érdemes jó messzire elkerülni. Íme az idei karácsonyi vásármustra.
Városháza park – belvárosi szegénységi bizonyítvány sokért (értékelésünk: 3/10 pont)
Lehangoló egyenstandok unott árusokkal a kínai diszkont „hungarian”-szuvenírek kínálatával. Minőségi ugrás bármelyik gyapjúmamuszba 3500-as akciós áron, hogy kényelmesen odacsoszoghassunk a Pécsi Porcelánoshoz megvenni a 24 darabos étkészletet, amíg a készlet tart 1129 00 forint helyett, a múlt héten még 99 ezerért, most meg 66-ért. Iszunk rá áldomást gesztenyés forralt vörösborral, vagy Csínyrederítő lélekmelegítő puncsot aszalt szilvával, pálinkával, Angyalcsókot vaníliával, esetleg vörösboros Ördögcsókot (1500-1000/3 dl).
Aztán mielőtt hasra esnénk a Városháza pavilonsor közepe táján emelt műfüves dombocskán (különösen nézzenek a lábuk elé a 8-9-es stand magasságában), becélozhatjuk folytatásként a Deák téri templom előtt átvágva a Sreetfood Xmas Festivált, egy fedél alatt „gulash souppal”, káposztás gombóccal, rákburgerrel, tintahalkarikákkal 1500-1800 forint között. Az eredeti Twist chips potom 900, plusz 200-ért még topping. Desszertnek óriás palacsinta 1200-ért, ha már unjuk a málnás kürtős fondue-t. Krampampuli és karácsonyi puncs 550-től 950-ig, már ha nem plusz rumos, mert akkor mindjárt négy darab százassal több.
A gyereknek meg biztos bejön a bugyi rózsaszín, rágógumi ízesítésű (!) marcipán, nyolc darab is belefér a gift boxba méltányosan 7000 jó magyar forintért (vagy 24 euróért). De ha visszatérünk a Deák téri templom mögé, a Városháza térre, már 5000-ért megtölthetjük a marcipánosdobozt. Üdítő színfolt a giccsparádé mellett a budapesti általános iskolások karácsonyfa-kiállítása, melegedni és hétvégén családi programozni az Üvegházban lehet.
Vörösmarty tér – műanyag ökoszarv és cd-pult (értékelésünk: 5/10)
A Vörösmarty tér elvileg maga A Budapesti Karácsonyi Vásár, ezzel szemben nincs benne sem meghitt hangulat, sem szellemesség, vagy bármi, amitől egy ilyen rendezvény otthonos vagy szerethető tudna lenni. Van itt minden a műanyag ökörszarvtól a női kézitáskán és a cd-pulton át a csokoládékülönlegességekig és a lacikonyhákig.
Három deci forralt bort 900, ugyanennyi forró teát 500 forintért kapunk. Az ételkínálat gazdag, kürtőskalácsot potom 1200 forintért kóstolhatunk, sajtos-tejfölös lángost ugyanennyiért.
Olyan ez, mint a gyufaszálas feladványok: egy-két szál elmozdításával az értelmetlen feladványból értelmes egyenletet kaphatunk – a Vörösmarty téri karácsonyi vásár majdnem ugyanúgy néz ki, mint a Bazilikánál rendezett télköszöntő dzsembori (lásd lejjebb), mégis, ebből a majdnemből az következik, hogy az egyik csalogató, a másik meg nem az.
Hegyvidék – a minimál (értékelésünk: 6/10)
A hegyvidéki karácsonyi vásár lényegét a legjobban talán a családias jelzővel tudnánk megragadni, a hangulatát és a méretét tekintve is. Az utóbbi talán értelmezhetetlen is a Vörösmarty tér dimenzióihoz és fényviszonyaihoz szokott szemnek, de a kisgyerekes családoknak épp befogadható. És ők szorgalmasan fel is sorakoznak a babakocsikkal a – szintén nem a méreteivel kitűnő – színpad előtt, ahol időről időre akad valamilyen program. A polgármesteri hivatal árnyékában néhány perc alatt feltérképezhető bódésort állítottak fel, ahol hozzák a szokásos karácsonyi kínálatot, de a lődörgő karácsonyozók nem a bőségtől fognak zavarba jönni – bár a fedőfogótól kezdve a kencéken át a gyapjúmamuszig, a sonkán át a szederszörpig találnak azért dolgokat, amelyekért pénzt adhatnak.
Meglehetősen erős a határon túli fíling is, és nemcsak azért mert az ezerforintos kürtőskalácsot kínáló bódé előtt mindig nagy a sor, hanem mert a báránybőrnek látszó tárgyak között olyan, a nemzeti szívet megdobogtató kincseket is kínálnak, mint a Székely Aktív néven futó társasjáték. A szemérmetlen materialista fogyasztás mellett a spirituális igényeket is igyekeznek kielégíteni, ennek megfelelően a bódék mögött felállítottak egy sokszereplős betlehemet és egy derékig érő adventi koszorút is gyertyákkal.
Sőt, ha a vásár széléig elmerészkedünk, még a szociális érzékenységünket is finomíthatjuk: a hallássérültek munkaerőpiaci boldogulásán dolgozó alapítvánnyal ismerkedhetünk meg. Ami az árakat illeti: töltött káposztát (három töltelék!) és halászlét 1650, kenyérlángost 900, 3 dl forralt bort 550 forintért lehet venni. Kár viszont, hogy nem nagyon van hol elfogyasztani, vásárbútorok szempontjából ugyanis nem túl felhasználóbarát a kialakítás, mindössze két-három sörpad van, de még csak könyökölve melegedni sem nagyon lehet sehol.
Bazilika – ízléses fényfestéssel (értékelésünk: 7/10)
A Bazilikánál futó rendezvény nem olcsó, sőt, inkább nagyon drága – persze ez nem meglepő, ha úgy vesszük, hogy egy Budapest közepén üzemelő karácsonyi vásárról beszélünk, amit leginkább a turistákra optimalizáltak a rendezők. Ami az ajánlatot és a kínálatot illeti, abban nincs semmi különösebben nagy truváj, de mi már attól is boldogok vagyunk 2017-ben Magyarországon, ha valami legalább úgy decens, rendezett és elegáns, hogy nem ízléstelen és giccses.
Nem túlzás azt állítani, hogy amit a Bazilikánál látunk, az olyan, mint egy normális európai város valamelyik terén felállított random karácsonyi vásár. Igaz, nem is több annál. Rengeteg a turista (nem meglepő), hétfőn este, amikor ott voltunk, nem volt tömeg (szombaton vagy vasárnap minden bizonnyal teljesen más a helyzet). Megtalálhatjuk a karácsonyi vásárok minden kellékét, a lacikonyhától a forralt borig (900 forint/3dl), a kürtös kalácstól (1500 ft) a kenyérlángosig, a kézműves pultoktól az egyébként teljesen korrekt kávét kínáló pavilonig.
Három deci forró teát itt 500 forintért szürcsölhetünk, sima lángost ezer, sajtos-tejfölöset ezerötszáz forintért kaphatunk, ami lássuk be, kifejezetten brutális, még a nyári balatoni árakhoz képest is. Időről időre fényfestéssel díszítik a Bazilikát, ami kifejezetten jól néz ki.
Jókai tér – a finom kóstolók helyszíne (értékelésünk: 7/10)
Az Opera előtt két pici bódéval találkozunk, a közelben pedig egy autóforgalomtól lezárt, macskaköves kis utcára zsúfolták be a karácsony minden ízét és illatát. Meglepő módon mégsem a Deák téri tülekedés volt jellemző, inkább egy kellemes, lelassultabb tempó, mintha egy ünnepi dimenzióba csöppennénk a 4-es, 6-osról az Oktogonon kiesve. Az árak a belváros közelsége miatt érezhetően magasabbak, és természetesen minden termék vagy finomság euróval is fizethető.
20-30 ezer forint között bivalybőr táskák, horgolt játékfigurák 3-4 ezer forint körül, a kürtőskalács 1200 Ft, de legalább hatalmas. Ha nincs még alpaka- vagy lámagyapjú pulóverünk, itt potom 8500-15 ezer forint és afölötti áron válogathatunk. Megnyugtatásunkra mindegyik pulcsisornál fel van tüntetve, hogy az állatokat "nem bántják, fodrászolják". Egyikünknek eksztatikus élményt okozott a kekszpecsét (1200 Ft), másikunknak a bőrkalap, amivel a fejünkön felcsillanni véltük a bennünk szunnyadó Indiana Jonest.
Némi próbálgatás után a forralt boros standnál is eltöltöttünk egy kis időt, ahol 300 ft-ért ihatjuk decijét. Ha a bor, vagy a tea nem melegített volna fel eléggé, még mindig vehettünk volna 1200 Ft-ért bőrkesztyűt, esetleg 4500 Ft-ért meleg mamuszt. A kiszolgálás amúgy kedves, udvariasan, de nem tolakodóan csaptak le ránk az árusok, és már a legelső fürkésző pillantásainkra nyújtják a mézeskalács- vagy sajtkóstolót. Utóbbiról először meglepődve állapítottuk meg, hogy még a szupermarketes trappistának is alámegy árban, mire rájöttünk, hogy az 1490 Ft 10 dekára, és nem kilójára értendő, de hát, a minőségnek ára van.
Újpest – az apró mütyürök és Bud Spencer-pólók vására (értékelésünk: 8/10)
Az újpesti karácsonyi vásár idén is a kerület gyöngyszeme: a szerencsés elrendezésének köszönhetően bármikor beugorhatunk a forgatagba, és ha elfáradnánk, lepihenhetünk a néhány lépésnyire található padokon a Hóember kedvence fantázianevű forrócsokit iszogatva. Idén is van itt termelői méz, „a világ első narancsbora”, forró epermust megfizethető áron. Ízlésesen elrendezve tornyosulnak az ínycsiklandó mézeskalács- és gumicukorhegyek a kis bódékban.
Az újpesti vásárt nemcsak a hangulat és a kedves árusok miatt szeretjük, hanem azért is, mert egyszerűen minden megtalálható, ami egy családi karácsonyhoz szükséges: csomagolópapír, világító figurák, asztaldíszek, ajándékdobozok pár száz forintért. Ajándékot is vehetünk, a kis, olcsó mütyürök mellett azért vannak minőségi termékek is, gyönyörű, tartós kerámiafigurák és kézműves vászontáskák 6000 forintért, divatos kalapok 5000 forintért.
Kissé kilóg az egyik bódé pólókínálata a Bud Spencer- és horgászfeliratokkal, de hát ki tudja, ki mit kért karácsonyra. Az újpesti vásár idén sem túl erős az ételkínálatban: a Kolbice most is a szokásos árakon adja a tölcsérbe pakolt kolbászokat, ezen kívül kapható langalló és kürtőskalács hatszáz forintért. Kitelepült egy lepényes is, a legdrágább terméke is 1300 forint, de árul glutén- és laktózmentes kaját is. Szuper, hogy idén is lehet ingyen korcsolyázni, csupán a koribérlésért kell fizetnünk 800 forintot, de színes program- és koncertkínálat vár minket a téren.
Debrecen – cívis karácsony (értékelésünk: 9/10 pont)
A Nagytemplomtól a református Kistemplomig, avagy a Csonka toronyig kínálják szíves szóval a környékbeli termelők, népművészeti mesterek, sütők-főzők (pld. a Varga késes, a Kozma meg a Radics mézes, Nárcisz sajtos, Derecskei disznóságos, Barabás, az ősdebreceni vendéglátós) portékáikat a Debreceni Adventi Vásárban. Mégsem tülekedik, idegeskedik senki, kutakodjon akár vásárfia után, falatozzon, iszogasson, álljon sorban az óriáskeréknél (mert már van itt is, 30 méter magas) vagy várjon csak a megállóban.
Vigyáznak egymásra, s tudnak örülni-adni, vendégül látni, megmutatni, amijük van. Kockás abrosszal, kékfestő mintás kárpitokkal dekorálnak, minden árus igyekszik valamivel a saját arcára formálni a standját, és nyoma sincs a gusztustalan hatalmas etetővályúknak, nem kell olajfelhőkben fulladozni. Mázas cserépedényekben, zománcos tepsikben, sparhelten főznek, sütnek töltött meg toros káposztát, hagymás kacsamájat, disznótorost, csörögefánkot, rétest, mézest – akárcsak otthon. Ettől valahogy itt tényleg nemcsak egy jelző az, hogy adventi. Egy darabig nem is értettük, mitől más, mitől családiasabb.
Egyszerűen emberarcú, nincs gagyi, van viszont tényleg szíves kínálás, trécselés. Degeszre evés max. 1200-ért már garantált, legyen az gőzölgő tányérnyi disznóság, vagy „szalonnás mindenes” méretes lepcsánka, kétemberes vasalt krumplislángos. Hozzá 2-3 decis bögre áfonyás, narancsos, fahéjas almás, aszalt szilvás, epres, cigánymeggyes, ki tudja még milyenes forralt bor 200-600 forint között.
Óbuda – a mesevilág (értékelésünk: 10/10)
Az Advent Óbudán évek óta a főváros egyik leghangulatosabb karácsonyi vására. A karácsonyi díszvilágítással, a HelloWood hatalmas (és jótékony célt is szolgáló) Adományfájával, gyönyörű, régies körhintájával, a városháza ablakainak adventi naptárrá alakításával egyenesen mesevilágba csöppen, aki arra jár. A tér közepén most is az ingyenes korcsolyapályán csúszkáló gyerekeket figyeli derűsen a négy éve felavatott Latinovits–Szindbád-szobor.
A legtöbb árus visszajáró: a kézműves szappanostól, a gyertyástól a fazekason át a szőtteseket kínáló néniig sok mindenki ismerős már annak, aki több éve jár ide advent idején. A kedvencünk idén a méhviasz figurákat és karácsonyfadíszeket kínáló bódé, de például különleges fűszereket is beszerezhetünk. A karácsonyi vásárok gasztrokínálatának a húzótermékei mindenütt a forralt bor, a tea, a kürtőskalács – itt is így van. A forralt bor decije 200-250 forinttól indul. Van például az aszalt szilvás vörös („pasis – kacsintós lesz a pillantásod”) és málnás rosé („csajos – csókra húzódik a szád tőle”) alapú kiszerelés. Érdemes ezeket megkóstolni akkor is, ha nincs feltétlenül igényünk az idézett, ígért hatást elérni.
A tea decije már 100 forintért elérhető, persze, ha rumos kivitelben szeretnénk, akkor kétszer annyi. A kürtőskalács 700-nál kezdődik, de láttunk ezerért is. A sima lángos 450, de mondjuk a palóc lángos már 950-ért kapható, a töki pompos 950-1200 forintért oltja az éhséget. De van jóféle pálinka, bor, kézműves sör, sokféle kolbász, sonka és sok minden más – és mindez megfizethető áron. A hétvégi napokon pedig kicsiknek és nagyoknak szóló programokkal várja a látogatókat a vásár.