Élet+Stílus MTI 2017. december. 05. 15:36

Ausztriában is házasodhatnak a melegek 2019-től

Egy bécsi bíróság elutasította korábban két, élettársi kapcsolatban élő nő kérését arra, hogy összeházasodjanak. Ügyük az alkotmánybíróságra került végül. Ügyvédjük arra hívta fel a figyelmet, hogy Ausztria az első európai ország, ahol bíróság döntött a melegházasságról: más országok a politikai utat választották.

Diszkriminatívnak minősítette az osztrák alkotmánybíróság kedden az azonos nemű személyek összeházasodásának tilalmát, és ezzel megnyitotta az utat azelőtt, hogy a jövőben ilyen házasságokat kössenek.

A bíróság döntése alapján az azonos nemű személyek 2019 elejétől léphetnek törvényesen házasságra Ausztriában.

A melegek élettársi kapcsolatban élhetnek most Ausztriában, igaz, néhány hónapja ezt anyakönyvvezető előtt is bejegyeztethetik.

Az azonos neműek közötti házasság tilalma sérti az egyenjogúság elvét és azt a jogot, hogy az emberek között ne tegyenek különbséget szexuális irányultságuk szerint – mondta ki az osztrák alkotmánybíróság.

A testület elé azért került az ügy, mert egy bécsi bíróság elutasította két, élettársi kapcsolatban élő nő kérését arra, hogy összeházasodjanak.

A panaszosok ügyvédje történelminek minősítette a döntést, és arra is felhívta a figyelmet, hogy Ausztria az első európai ország, ahol bíróság döntött a melegházasságról: más országok a politikai utat választották.

Ausztriában 2010-ben lépett életbe az azonos nemű párok élettársi kapcsolatát engedélyező törvény, idén áprilistól az élettársi kapcsolatot anyakönyvvezető előtt is megerősíthetik. Azonos nemű párok 2013 óta örökbe fogadhatják partnerük vér szerinti gyermekét, 2015-től pedig nem vér szerinti gyermek közös örökbefogadása is lehetővé vált.

A bécsi érseknek nem tetszik

Christoph Schönborn bíboros, bécsi érsek élesen bírálta az osztrák alkotmánybíróság döntését. "Nyugtalanító, hogy még az alkotmánybírák is szem elől tévesztették a házasságnak a férfi és nő kötelékeként értelmezett különleges természetét" – nyilatkozta a Kathpress katolikus hírügynökségnek. Azt is mondta, hogy a házasság minden más kapcsolati formánál jobban megfelel a gyermekvállalásra, a gyermekek megóvására és felnevelésére, ezzel biztosítva a nemzedékváltások folytonosságát.

A bíboros szerint az alkotmánybíróság a valóságot tagadja azzal, hogy tagadja a házassági kötelék egyedülállóságát illetve jogilag kiemelt helyzetét, amely a nemek különbözőségére épít.  Schönborn egyben reményét fejezte ki, hogy hosszú távon győzni fog "a teremtés rendjének" szemlélete.