Még mielőtt pohártörésre kerülne sor, hogy whisky vagy whiskey, maradjunk a konszenzusos latinnál: aqua vitae – az élet víze. Gabonapárlat, amitől évszázadokon át királyok, hercegek, grófok estek hasra, csillagok hunytak ki, lángelmék sziporkáztak. Most meg itt van a mezítlábas halandóknak teljes tárházában, csak győzzük kóstolni: október 14-15-én hetedik alkalommal Whisky Show a budapesti Corinthia Hotel termeiben.
Persze, hogy fókuszban a whiskyk és whiskeyk, a nemzetközi tradicionális és újhullámos kínálat színe-java, de azért más, különleges italok is. Meglehet, még olyanokat is találunk, amikről nem tételeztük volna fel, hogy valaha kóstoljuk. Szóval, egyáltalán nem mellesleg: francia, spanyol, angol típusú rumok, különféle ginek, a szőlőszemek aromáit őrző armagnac vagy éppen az illatos, zamatos almát idéző calvados.
A programban koktélkészítő-verseny, ahol a bartenderek kreatív, új ízekkel, izgalmas kreációkkal kápráztatnak. Elhajlóknak és teljességre törekvőknek Gin-terasz, ahol alapból klasszikus és trendi gin&tonikok. De a kínálatban például 31 féle gyógy- és fűszernövény lepárlásával készült gin is fellelhető.
A rendezvényen az italok mellett izgalmas gasztrokiállítók is mutatják magukat, akiktől azt is megtudhatjuk, milyen ínyencségeket lehet kiváló párlatokkal, rummal, whiskyvel, vagy calvadosszal megbolondítani. Lesz kézművescsoki-kóstoló, hogy az is kiderüljön, az édes ízvilághoz milyen párlat illik a legjobban.
Kiművelődés még vezetett kóstolókon, Master Class előadásokon.
Most pedig tanuljunk együtt whiskyt kóstolni. Mutatjuk, hogy csinálják a nagyok.
A WHISKY KÓSTOLÁSÁNAK MENETE
Talán nem meglepő, hogy a borvizsgálathoz hasonlóan, itt is a hármas szabály mentén haladnak a szakértők: előbb a szem, aztán az orr, és végül a száj.
1. Colour/ szín: A whisky karakterének jellemzésekor e kategórián belül írják le az ital külső megjelenését, színárnyalatát, amely már sokat elárul származási helyéről.
2. Body/alkat: vizsgálják, milyen az ital testessége, lágysága, stb.
3. Nose/illat: körvonalazzák az ital aromáját, illatanyagait, ami nagyban tanúskodik érlelési módjáról.
4. Palate/íz: az ital ízvilágának, ízösszetevőinek, jellemző aromáinak meghatározása.
5. Finish/utóíz: jegyzik, hogy milyen ízű és milyen hosszantartó az ital utóhatása, lecsengése.
Ha már megtanultunk kóstolni, akár koktélokat is keverhetünk.
Koktél receptek
1. Mountie
40 ml Scallywag
10 ml Cherry Heering
5-8 mentalevél
40 ml áfonya juice
5 ml juharszirup
A whisky már az üvegén látható Fox Terrier képével is magával ragad, a belőle készült koktél pedig egy nagyon gyümölcsös, enyhén édes vonalát mutatja be a whiskyknek. Az összetevők is ezt erősítik tovább kiegészülve menta frissességével és a juharszirup édességével. A tökéletes elkészítéshez az összetevőket egy shakerben jéggel összerázzuk és Coupe pohárban szervírozzuk.
2. Peaty Women
7 gr hibiszkusz
60 ml Big Peat
(1 min.) tojásfehérje
30 ml citromlé
15 ml mézes szirup
Az ital a sztereotípiák lerombolására készült. A füstös whiskyben áztatott hibiszkusz halvány rózsaszín árnyalatot kölcsönöz ennek a Sour típusú füstös koktélnak. A "hölgy" ezáltal szép példája annak, hogy nem létezik férfi vagy női ital, mindkét nem egyaránt preferálhatja ugyanazokat az ízeket. Elkészítése kicsit összetettebb mint a Mountie-nak, de megéri a "fáradozást". Az összetevőket a hibiszkusz 1perces áztatása után shakerben jéggel összerázzuk, majd a jeget leszűrve úgynevezett Dry Shake következik, hogy a habréteg a tojásfehérjének köszönhetően egyenletes legyen az ital tetején. Senki ne ijedjen meg, a tojásfehérje csak komplexitást kölcsönöz az italnak, ízében nem változtatja meg jelentősen.
3. Diplomatico Old Fashioned
60 ml Diplomatico Reserva Exclusiva
10 ml Symple Syrup
2 dash Angostura Bitter (Dash: egy felöntésnyi, löttyintésnyi)
2 dash Orange Bitter
Az Old Fashioned a világ egyik legismertebb itala, de kevesen tudják, hogy lényegében egy egész italcsoportot foglal magába, nem csak egyféle italt. Egy nagyon komplex ízvilágú venezuelai érlelt rum az alapja ennek az koktélnak, mely a hordós érlelésnek és a környezetnek köszönhetően magában hordozza a csokoládés, trópusi gyümölcsös és édes jegyeket is. Az összetevőket (rum, cukorszirup és bitter) egy előre lehűtött keverőpohárba öntjük és keverés után az ital kategóriáról elnevezett "Old Fashioned" pohárba szervírozzuk.
(Receptek: Good Spirit Bar)