Élet+Stílus hvg.hu/MTI 2017. szeptember. 28. 22:12

Kamu agydaganatából gazdagodott meg, most fizethet a blogger

85 millió forintnak megfelelő bírságot kell fizetnie, mert megtévesztette a követőit.

Belle Gibson 2013-ban kezdett blogolni, majd telefonos applikációt és könyvet is kiadott, miközben folyamatosan jelen volt a közösségi oldalakon is, ahol rövid idő alatt rengeteg követőre tett szert. Története megragadta az embereket, azt állította ugyanis, hogy agydaganata volt, amit az ájurvédikus gyógyászatnak és a glutént, illetve finomított cukrot kiiktató étkezésnek köszönhetően győzött le.

A média akkor kezdett gyanakodni arra, hogy a 25 éves nő állításai nem feltétlenül felelnek meg a valóságnak, amikor a könyve megjelent. Abban ugyanis azt írta, hogy már két éve stabil az állapota, nem növekedett a daganata, egy Facebook-posztjában ugyanakkor azt közölte, hogy a rák áttéteket képzett több szervében is. Aztán azt állította, hogy többször volt szívműtétje, egy alkalommal a klinikai halál állapotába is került a műtőasztalon, hegei azonban nem voltak.

Gibson szépen felépített légvára 2015-ben omlott össze, miután kiderült: ígéretével ellentétben nem adományozott több ezer ausztrál dollárt daganatos betegségekkel kapcsolatos jótékony célokra. A blogger végül egy ausztrál folyóirattal készített 2016-os interjúban elárulta: soha sem volt rákos, és a csodálatos gyógyulásból egyetlen szó sem igaz.

Belle Gibson ellen ezután a helyi fogyasztóvédelmi hatóságok pert indítottak, és a bíróság végül úgy döntött, hogy az adományozással kapcsolatos hamis állításai, és az emberek jóhiszeműségéből húzott haszna miatt összesen 410 ezer ausztrál dollár bírságot kell fizetnie – írta honlapján a The Guardian című brit napilap. A bíró azt javasolta: az összeg legalább egy részét adományozzák azoknak a szervezeteknek és embereknek, akiknek Gibson eredetileg segítséget ígért.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.