Rengeteg baktériumnak tesszük otthonossá a törülközőinket.
Az Arizonai Egyetem mikrobiológusa szerint a fürdőszobai törülközők csaknem 90 százaléka fertőzött coliform baktériummal, és 14 százalékukban az E. coli is megtalálható. A témában kutató Charles Gerba ezt azzal magyarázza, hogy az emberek többsége nem mos alaposan kezet, és tulajdonképpen csak beletörli a baktériumokat a törülközőbe, ahol ezek aztán nagyon jól érzik magukat, és szaporodni kezdenek. (Nagyjából ez a helyzet a konyharuhákkal is.)
Ha aztán két nap múlva ugyanezt a törülközőt használjuk az arcunkon, nagyjából annyi E. coli baktériumot viszünk fel rá, mintha a fejünket a WC-be dugnánk és lehúznánk – érzékeltette a helyzet súlyosságát a szakember.
A megoldás? Egyrészt nem szabad hetekig várni a törülközők mosásával (két-három naponta érdemes mosógépben kimosni), másrészt minden használat után érdemes szellős helyen száradni hagyni őket. Nem utolsó szempont az sem, hogy bánjunk óvatosan az antibakteriális tisztítószerekkel, mert ezek többet árthatnak, mint amennyit használnak, hiszen csak az ellenállóbb baktériumok és vírusok dolgát könnyítjük meg velük.