Tengerbiológusok szerint aggasztó mértékben megnövekedett a Földközi-tengerben a medúzák száma, éppen ezért arra sarkallják az embereket, hogy saját érdekükben kezdjék el fogyasztani őket.
Az élőlények elszaporodásáért valószínűleg a tengerparti szélerőműparkok, az olaj- és gázplatformok lehetnek a felelősek, mivel – véletlenül – ideális életteret biztosítanak az élőlények fejlődéséhez, legalábbis ezt írja a szlovén és a portugál tudósok tanulmánya.
A medúzáknak több fajtájuk van, de egy biztos: nyaralás során nem szívesen futunk velük össze a tengerben, hiszen a csípésük rendkívül kellemetlen, gyakran égő érzést, erős fájdalmat és bőrkiütéseket okoz. A mediterrán térségben a medúzák száma az elmúlt 13 évben 400 százalékkal emelkedett a szennyezés és az éghajlatváltozás következtében – számol be az Independent.
Silvio Grecio professzor – Olaszország egyik legjelentősebb tengerbiológusa – azt mondja, hogy ez az élőlény képes minden körülményhez alkalmazkodni, ennek köszönhetően gyorsan szaporodik a tengerekben, és megváltoztatja a táplálékláncot.
Éppen ezért a professzor azt mondja, hogy jó volna, ha jövőben minél többen fogyasztanák ezt a különleges élőlényt. Szerinte a medúza íze leginkább az osztrigához hasonló, és természetesen sós, hiszen nagyjából 90%-a tengervíz.
Grecio úgy nyilatkozott a BBC-nek, hogy a medúza új ragadozója az ember kell, hogy legyen. Genovában például kétévente megrendezik a Slow Fish nevű fesztivált, melynek egyik célja, hogy népszerűsítse az újkeletű ételt. A medúza egyébként gazdag fehérjében és a kollagénben, zsírmentes és meglehetősen alacsony a kalóriatartalma. Leginkább az ázsiai konyha fűszereivel készítik el, szójával és a szezámmagolajjal.