A fel nem ismert infarktusoknál elzáródó koszorúereket nyitják meg egy speciális eljárással a szegedi kardiológiai központban. A betegek gyorsabban gyógyulnak, de a beavatkozás drágább, mint a hagyományos eljárások.
Megfelelő szakmai rutinnal akár 2-3 év alatt is megtanulható az a speciális műtéti technika, amellyel a régebben elzáródott koszorúereket nyitják meg Szegeden – írja a Délmagyarország.
A koszorúér krónikus teljes elzáródása, vagyis az úgynevezett CTO olyankor alakul ki, amikor lábon hord ki egy infarktust. Ez a frontok, a kánikula és a nyári időszakban sokkal gyakrabban előfordulhat, mint máskor. Az elzáródott koszorúér helyett kisegítőerek alakulnak ki, azok viszont nem működnek elég jól, a CTO-katéterezésnél a régebben elzáródott koszorúereket nyitják meg újra.
A Szegedi Tudományegyetem Kardiológiai Központjába az ország teljes területéről érkeznek betegek az Ungi Imre vezetésével működő invazív kardiológiai osztályra.
A speciális szívkatéteres eljárás előnye, hogy olyan területekhez férnek hozzá a szakemberek, ahová hagyományos műtéti technikákkal nem vagy csak nagyon nehezen. Érpótlásra nincs szükség, mert a koszorúeret kitisztítják. A betegek néhány napos lábadozás után hazamehetnek, és a tapasztalatok szerint tízből kilenc beavatkozás sikeres, viszont drágább, mint a hagyományos eljárások.
Egy Darmstadtban dolgozó specialista, Gerald Werner kardiológusprofesszor évek óta együtt dolgozik a szegedi szakemberekkel, akik jórészt tőle sajátították el azt tudást, amellyel mára Magyarország CTO-centrumává tették Szegedet. A rutinos orvosok számára is fárasztó és nehéz beavatkozás átlagosan 3 órát vesz igénybe, de előfordul, hogy akár 6 órán át is a műtőben dolgoznak a szakemberek.
Az előírás szerint a speciális szívkatéteres eljárást csak olyan intézmény végezheti, amely legalább évi 50 esetet így lát el. Szegeden évente 160-180 beteget gyógyítanak így – derül ki a cikkből.