Élet+Stílus Haulitus Anikó 2017. június. 01. 19:21

Tökéletes zöld levelek – recept

Élénkzöld, ovális levelek, bébi változatban is – melyik zöldség ez? Gyengébbek kedvéért felemlegethetjük Popeye-t, és hozzátehetjük, hogy sokak gyerekkorának egyik legpfújosabb főzeléke készült belőle. Felnőttként viszont sokan megszerették.

Többnyire alapállásból csak főzelék formájában gondolunk a spenótra, pedig a felhasználhatósága ennél jóval sokoldalúbb, és mint minden zöldség, ízeit és áldásos hatásait frissen élvezhetjük a leginkább. Vagyis mostanság.

Spenóttörténelem

A spenótot több névvel is illetik, de a perzsafű elnevezés máris elárulja származását. Már a 9. század elején termesztették, de Európában csak a 11. században vált ismertté. Több magas rangú uralkodónak is a kedvenc eledele közé tartozott. Ha az étlapon első olvasatra a ,,la Florentine” megnevezés felett esnénk gondolkodóba, akkor érdemes tudni, hogy ez a firenzei származású Medici Katalinra utal, aki nagy rajongója volt a spenótleveleknek. Hazánk területén csak a 16. századtól fogyasztják, és mi tagadás, azóta is eléggé hullámzó volt a népszerűsége. Bár úgy tűnik, napjainkban kezdi elfoglalni az őt megillető helyet. A főzeléken túl sokféle étel készíthető belőle, amelyek már fel-feltűnnek a bisztrók, vendéglők étlapján.

Kis levélben nagy erő

A spenót kiugróan magas tápértékkel és vitamin- illetve rosttartalommal bír, ezen felül még nagyon sok antioxidánst is tartalmaz. Kiugró a K-vitamin tartalma, jócskán tartalmaz B- és E-vitamint is. Magas rosttartalma serkenti az emésztést, jó hatással van a gyomorra, kiegyensúlyozza a vércukorszintet és a vérnyomást, nyugtatólag hat az idegekre, jótékony hatással van a szív- és keringési rendszerre, a májra.

Szomorú hír viszont, hogy nem tartalmaz olyan nagymértékben vasat, mint azt sokszor hallottuk, és nem lesznek tőle olyan muszklijaink, mint Popeye-nek – de ettől még sok más okból kifolyólag érdemes fogyasztani. A jó hír, hogy rendkívül alacsony a kalóriatartalma, így fogyókúra estén is korlátlanul fogyaszthatjuk.

A konyhában

Hacsak nem bébispenótot (ez leginkább salátának javallott) használunk, akkor távolítsuk el a levél szárát, mert attól az étel keserű lehet.

Ha hőkezeljük a spenótot, akkor elveszíti szép, élénkzöld színét. Ezt megakadályozhatjuk, ha a főzővízhez egy teáskanál szódabikarbónát adunk. Azt viszont már nem tudjuk megakadályozni, hogy térfogata főzéskor a felére essen össze, tehát így kell vele számolni.

A friss spenótlevelet max. 2–3 napig tároljuk hűtőben, utána megfonnyad.

A spenótot, ha mélyhűteni szeretnénk, akkor előtte pároljuk meg – így lefagyasztva konyhakész, pillanatok alatt elkészíthető alapanyagot kapunk.

A spenót mindenféle tésztaételhez illik, túróval, juhtúróval, sajttal egyaránt. Tölthetünk vele leveles tésztát, sós palacsintát, kerülhet húsokba is töltelékeként, és köretként is kiváló.

A spenót ízéhez nagyon jól harmonizál a bazsalikom, a bors, a szerecsendió, a fokhagyma és a koriander, de ha szétnézünk a világ receptjei között, egészen szokatlan párosításokkal is találkozhatunk, amit érdemes kipróbálni.

sxc.hu

Ricottás spenótgombóc

Hozzávalók:

50 dkg friss spenót

35 dkg ricotta

1 nagy csokor petrezselyem, apróra vágva (lehet medvehagyma is, ha szeretjük, vagy fele rész bazsalikom)

22 dkg liszt

2 egész tojás

4 gerezd fokhagyma

ízlés szerint só, frissen reszelt szerecsendió, frissen őrölt fekete bors   

A tálaláshoz:

7 dkg olvasztott vaj

20 dkg reszelt sajt

Elkészítés:

Egy lábasban vizet forralunk, a friss spenótot 2 percre beledobjuk. Leszűrjük, és nagyobb darabokra vágjuk.

A ricottát egy nagyobb tálba tesszük, hozzáadjuk a spenótot, a petrezselymet, a fűszereket. A tojást felverjük, és beleadjuk a ricottás masszába a liszttel együtt, egynemű, formálható masszát gyúrunk belőle.

Kisebb gombócokat formázunk, majd legalább fél órára hűtőbe tesszük.

Egy nagyobb lábasban vizet forralunk, ha felforrt, beledobjuk a gombócokat. Akkor jó, ha a gombócok feljönnek a víz felszínére.

Még melegen, olvasztott vajjal meglocsoljuk, reszelt sajttal meghintve tálaljuk. Gazdagíthatjuk tejföllel, vagy kínálhatjuk paradicsom mártással is. Magában is finom, szaftos, ragus húsételek mellett pompás köret. 

mindemegette.hu

  

Ispanak

(török spenót)

Hozzávalók:

1 kg friss spenót

25 dkg darált hús

5 dkg vaj

1 evőkanál olaj

1 közepe fej vöröshagyma, apróra vágva

2 gerezd fokhagyma, összezúzva

1 marék rizs

1,5 dl víz

ízlés szerint só, frissen őrölt fekete bors

A tálaláshoz joghurt

Elkészítés:

A vaj és az olaj keverékén megpirítjuk az apróra vágott hagymát, majd hozzáadjuk a darált húst. Addig kevergetjük, amíg kifehéredik és a levének nagy része elpárolog. Ekkor hozzáadjuk a friss spenótot, a fűszereket és a fokhagymát, a marék rizst és felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje. Fedő alatt addig pároljuk, amíg a rizs megpuhul. Joghurttal tálaljuk.

Vörös lencsés, fetás spenótfelfújt

Hozzávalók:

50 dkg friss spenót

20 dkg vörös lencse

15 dkg feta sajt, felkockázva

3 dl alaplé (zöldség- vagy húsleves)

2 tojás

2,5 dl tejföl

1 szál póréhagyma, karikázva, felezve

2 paradicsom, szeletelve

4 evőkanál zsemlemorzsa

ízlés szerint só

frissen őrölt fekete bors

frissen reszelt szerecsendió

bazsalikom

a kikenéshez vaj

Elkészítés:

A lencsét az alaplében puhára főzzük (kb. 20 perc, és ezt a fajtát nem kell előre beáztatni)). A tejfölt a tojásokkal és a fűszerekkel simára keverjük. A spenótot megmossuk, lecsepegtetjük, és csíkokra vágjuk.

Egy nagyobb tálban összekeverjük a lencsét, a spenótot, a póréhagymát, a feta sajt felét és a tejfölös keverék 2/3–át. Egy sütőtálat kivajazunk, megszórjuk zsemlemorzsával, és beleöntjük a spenótos masszát. Meghintjük a maradék feta sajttal, rárakjuk a felkarikázott paradicsomot, és meglocsoljuk a maradék tejfölös keverékkel. 180 °C-os előmelegített sütőben fél óra alatt megsütjük.

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.