Élet+Stílus hvg.hu 2017. május. 25. 18:26

Elindult a Mount Everest csúcsára Klein Dávid

A hegymászó társa rosszullét miatt visszafordult.

Pár óra, és kiderül, sikerül-e Klein Dávidnak megmásznia a világ legmagasabb hegyét, a Mount Everestet. Klein most próbálkozik kilencedszer a csúcsmászással, legutóbb, 2014-ben 8700 méterig jutott.

A hegymászó társával, Suhajda Szilárddal vágott neki a csúcskörnek kedden, azonban Suhajda nagyon rosszul lett, ezért a 6500 méteren lévő kettes táborból visszafordult. Saját lábán le tudott menni, Klein így egyedül folytatta útját. A 7200 méteren lévő hármas táborból csütörtök délelőtt elérte a 8000 méter fölött lévő négyes tábort, ahol néhány órás pihenő után indult a csúcs felé. A Magyar Everest Expedíció Facebook-oldala szerint Klein Dávid a tervezettnél két órával később indult el reggel a négyes tábor felé, de azt mondta, jól érzi magát, töretlenül halad a cél felé.

8000 méter felett, a halálzónának nevezett magasságban rendkívül lassan lehet menni – Klein korábban az RTL Klubnak azt mondta, "sprintesebben halad, így háromlépésenként áll meg egy percet pihenni, míg más mászók lépésenként szoktak fél-egy percre". Abban a magasságban nagyon hideg van és hatalmas a szél, korábban -35 fokot és 180-200 kilométer/órás széllökéseket emlegettek. A hegymászók az úgynevezett "időjárási ablakra", vagyis a viszonylag hosszan tartó jó időre vártak a csúcskör megindítása előtt, Klein azonban pár napja azt mondta, ilyen rossz és hirtelen változó időjárást még nem tapasztalt a hegyen.

A csúcsot a tervek szerint magyar idő szerint péntek reggel érheti el. Oxigénpalack nélkül mászik, ő lehet az első magyar, aki palack nélkül ér fel 8848 méter magasra.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.