Miközben éppen kitört a gourmet láz a Millenárison, mi a szomszédos piacon tettünk a kosarunkba pár csokornyi pirosló, gömbölyded retket. Régebben csak a párizsis zsömlébe és a vajas kenyérre karikáztuk. Aztán már salátákba is kevertük, ma meg étlapokról választjuk sütve, párolva, marinálva. Rákattantunk, van néhány tippünk.
Egy kis retektörténelem
Az apró, ropogós gumókkal már a piramisépítőket is etették Egyiptomban. Az ókori Kínában, Japánban is előszeretettel fogyasztották a népek. Az ókori görögök annyira kedvelték, hogy nemcsak szó szerint arany árban adták, hanem aranyból meg is mintázták, és ezt ajánlották fel az istenségeknek. Földi halandó számára Európában igazán népszerűvé azonban csak a XVI.-XVII. században vált.
Az egészség őre
Nem csoda, hogy ez a gyökérzöldség is - persze, hogy az ókortól - gyógynövényként van számon tartva a természet patikájából, hiszen tucatnyi gyógyhatást tudhat magáénak.
Fokozza az anyagcserét, étvágyjavító, antibiotikus, nyákoldó és antivirális hatású, így légúti megbetegedések esetén is hatékonyan alkalmazható. Vizelethajtó, fokozza a vese- és bélműködést májtisztító, csökkenti a vér zsír- és koleszterinszintjét, gyulladáscsükkentő, sőt bőrproblémák kezelésére is alkalmas. Tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal: jelentős a C-vitamin tartalma , de megtalálható benne az A és B-vitamin is, valamint jelentős a vas, kalcium, mangán, réz és folsav tartalma is.
Ja, és van hozzá népi bölcsesség: reggel méreg, délben étek, este pedig orvosság. Halkan súgjuk, csak akkor akceptáljuk az első intelmet, ha lennénk olyan balgák, hogy felkeléskor magában, pláne só nélkül betolnánk pár fejet önpuffasztás jeligére.
A konyhában
Vitathatatlan, hogy íze és roppanós állaga legjobban nyersen élvezhető, így nem is csoda, hogy leggyakrabban a vajas kenyér mellé, szendvicsekre került-kerül. Teljes létjogosultsága van mindenféle zöld salátában, a tojásrántottán, a wokban párolt vagy sütőben sütött vegyes zöldségek között. De nemcsak a gumója használható fel: friss zöld levelét szintén belevághatjuk salátákba, enyhén mustáros, csípős ízt kölcsönöz majd nekik, sőt főzelék is készíthető belőle. A klasszikus pesto recept alapján bazsalikom helyett reteklevél pestót is keverhetünk.
Vásárláskor ügyeljünk arra, hogy levelei frissek, üde zöldek, a gumók pedig kemények, fényesek, tömörek, sérülésmentesek legyenek. A retket legjobb a vásárlás napján elfogyasztani, de vizes konyharuhába csomagolva pár napig hűtőben is frissen tarthatjuk.
Fűszeres sült retek
Hozzávalók:
3 csomag hónapos retek
3 evőkanál olívaolaj
4 evőkanál balzsamecet
kakukkfű
só
őrölt fehérbors
Elkészítés:
A retekfejeket vágjuk negyedekre, ha kisebbek akkor elég megfelezni. Egy serpenyőben melegítsük fel az olívaolajt, majd adjuk hozzá a retket. Hintsük meg kakukkfűvel, sózzuk, borsozzuk, majd locsoljuk meg balzsamecettel. Alaposan fogassuk át, és 10–15 percig fedő alatt pároljuk. Ha már kicsit üveges, akkor vegyük le a fedőt, és magas lángon enyhén pirítsuk meg.
Magában is fogyaszthatjuk, vagy köretként, húsok mellé tálaljuk.
Savanyú retek
Hozzávalók:
15 db retek
1 dl borecet
6 dl víz
4 evőkanál méz
3 kávéskanál só
1 gerezd fokhagyma
20 szem tarka bors
15 szem koriandermag
20 szem mustármag
Elkészítés:
A retket mossuk meg és vágjuk félbe. Készítsük el a felöntőlevet: az összes hozzávalót egy lábasban elkeverjük, majd felforraljuk. A retkeket egy sterilizált befőttesüvegbe rakjuk, majd ráöntjük a levet (hagyjuk pár percig szobahőmérsékleten mielőtt az üvegbe zúdítjuk) . Legalább egy teljes napra hűtőbe tesszük, hogy összeérjen.
Retek tzatziki
Hozzávalók:
2 csomag retek
1 nagy doboz görög vagy magasabb zsírtartalmú joghurt
2 gerezd fokhagyma
1 kisebb fej lilahagyma, apróra vágva
frissen őrölt fekete bors
2 teáskanál balzsamecet
só
Elkészítés:
A retekről eltávolítjuk a zöldjét, megmossuk, és vékony csíkokra szeljük, majd besózzuk. Hagyjuk állni kb. 10 percet, majd kinyomkodjuk belőle a levet. A joghurtot egy tálba öntjük, és retket a fűszerekkel belekeverjük. Hűtőben hagyjuk összeérni legalább egy-két órát.
Retekleves
Hozzávalók:
2 csokor friss retek
2 közepes burgonya
1 db zsenge karalábé
8 dl alaplé (zöldség- vagy húsleves)
vaj
1 csokor petrezselyem apróra vágva
Elkészítés:
A megmosott retket, a felaprított reteklevelet, a felkockázott burgonyát, és a csíkokra vágott karalábét felhevített vajon forgassuk át, picit hagyjuk párolódni, majd öntsük fel az alaplével, és főzzük puhára. Adjuk hozzá a fűszereket, botmixerrel turmixoljuk össze. Tálaláskor hintsük meg apróra vágott petrezselyemmel, és tegyünk rá pár kocka friss retket.
.