Áprilisban, májusban kezdenek költeni a vadkacsák a főváros beépített területein is, velük és utódaikkal gyakran meglepő helyeken találkozunk a városban.
Az elmúlt évtizedben új madárvédelmi problémaként jelentkezett a fővárosi épületeken, erkélyeken és lapostetőkön vagy akár a bokrok között, sövények tövében a talajon költő tőkés récék április-májusi kelési időszaka – idézte fel a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).
Az emberek ilyenkor találkozhatnak úton mászkáló, tetőn szaladgáló és udvarban elhagyott récefiókákkal. Az egyesület szerint sokan nekik jelentik be telefonon a madarakat.
"Szerencsére ezeken a bajba került családokon viszonylag egyszerűen lehet segíteni. A fiókák kikelését követően a család akár lábon is kiterelhető az épületből, vagy a fiatalokat és a tojót külön szállítódobozba téve a közeli Dunához, nagyobb vízhez lehet vinni, ahol nyugodtan elengedhetjük őket" – írták.
Az MME hozzátette, hogy a madaraknál is ismert az úgynevezett szupernormális viselkedés, amikor az erős motivációs, többnyire a fajfenntartáshoz kapcsolódó hatás alatt álló élőlény bizonyos kulcsingerek hatására a szemlélő számára megdöbbentő, többnyire a rekorddöntési kísérletnek tűnő dolgot tesz.
A költési izgalomban lévő tőkés récék egyre gyakrabban építik fészkeiket a majdan kikelő fiókák számára nem megfelelő helyekre. Ezeknél a fiókák vagy nem tudják elhagyni a fészek környezetét és ezért emberi segítség nélkül éhen és szomjan pusztulhatnak, vagy a nagy magasságból betonra, aszfaltra esve halálra zúzzák magukat – közölték.