Van az úgy, hogy az ember csak egy tányér kiadós levesre vágyik. Pláne, ha van mit felszívnia a bendőnek, ami így a farsangkor könnyen előfordulhat, de elég egy péntek esti, hét végi kiadós bulizás is, hogy másnap egy tál pikáns, tartalmas kanalazni valóra vágyjunk.
Hogy milyen ez a „felszívós” leves? Megáll benne a kanál. A raguleveseket máris ide sorolhatjuk, pláne ha a zöldségen, a húsfélén túl valami tésztaféle, levesbetét is kerül hozzájuk. Mint mindig, most is érdemes figyelembe venni a szezonalitást. A klasszikus, kicsit nehezebb téli levesek mellett azok is megtalálhatják a kedvükre valót, akik egészségtudatosabban étkeznek. Már nem kell kemény mínuszoktól tartanunk, de ami a szezont illeti, az azért még téli. Már most a téli levesek elmaradhatatlan alapanyaga a füstölt hús, és ha ez éppen nincs, akkor liba- vagy kacsazsíron pirongassuk a hozzávalókat – minden leves sokkal ízesebb lesz, ha a zöldséget, húst mielőtt felöntjük, picit átpirítjuk.
Egy kiadós laktató levest főzni nemcsak egyszerű, hanem időben és anyagilag is gazdaságos megoldás.
Mit mivel?
A krumpli magában is laktató és tartalmas, így a gazdag levesek egyik elmaradhatatlan hozzávalója. De ha már krumpli van a levesben, ahhoz ténylég dukál valamiféle füstölt hús vagy kolbász, és tejfölösen az igazi. A laktató levesek közé tartozhatnak a krémlevesek is, amiket a megszokott alap mellett gazdagíthatunk reszelt sajttal, pirítóssal, pirított baconkockákkal stb., és készíthetjük a szokásosnál is sűrűbbre. A sütőtök lassan kimegy a szezonból, de például az édesburgonya nagyszerű alapanyag lehet.
A hüvelyesek is remek alapot adnak, gondoljunk csak bableves, a sárgaborsó, a lencse (vörös lencse) számos változatára, és ne feledkezzünk meg a savanyú káposztáról sem.
Gazdagíthatjuk a leveseket kemény tojással, máj- vagy húsgombóccal, zöldfűszeres galuskával.
Érdemes a világ más konyháiba is elkalandozni receptekért, de gyakorlatilag egy tartalmas leves megkreálásának csak a fantázia szabhat határt, bátran alkalmazhatjuk a mindent bele elvet – egyedül az ízek harmóniáját kell szem előtt tartanunk.
Kókusztejes édesburgonya krémleves
Hozzávalók:
80 dkg édesburgonya, apró kockára vágva
3 narancs frissen facsart leve
1 narancs reszelt héja
250 ml kókusztej
100 ml víz
6 dkg vaj
fél cm frissen reszelt gyömbér
A kockára vágott édesburgonyát vajon 8-10 percig pároljuk, majd felöntjük annyi vízzel, hogy éppen csak ellepje és puhára főzzük. Leturmixoljuk, hozzá öntjük a narancs levét, a narancslikőrt, a kókusztejet, beletesszük a narancshéjat, a frissen reszelt gyömbért, Visszatesszük a tűzhelyre, és addig főzzük, amíg gyöngyözni kezd. Tálaláskor meghintjük pirított magvakkal, adhatunk mellé baconchipset, csipkedhetünk rá friss koriandert.
Kolbászos, tejfölös krumplileves vajgaluskával
Hozzávalók:
60 dkg krumpli
25 dkg füstölt kolbász
1 nagyobb fej vöröshagyma
1-2 gerezd fokhagyma
2 szál sárgarépa
1 szál gyökér
2 dl tejföl
2 ek. olaj
2 db babérlevél
2 teáskanál őrölt pirospaprika (a füstölt még jobb)
2 dkg finomliszt
1 nagy csokor petrezselyem, apróra vágva
só
frissen őrölt fekete bors
víz
A vajgaluskához:
1 tojás
1 evőkanál vaj
liszt (amennyit felvesz)
só
Az olajt felhevítjük, rádobjuk az apró kockákra vágott vöröshagymát, átnyomott (vagy lereszelt) fokhagymát, és üvegesre pároljuk. A megtisztított és felkarikázott gyökérzöldségeket is hozzáadjuk és fedő alatt, időnként megkeverve 4-5 percig pároljuk, egészen enyhén átpirítjuk, majd jöhet bele a megtisztított, kockára vágott krumpli. További 4-5 percig pároljuk. Meghintjük pirospaprikával, átforgatjuk, és kb. 1 liter vizet öntünk hozzá. Hozzáadjuk a babérlevelet, a fekete borsot, picit sózzuk (a kolbász is sós lesz), és alacsony lángon kb. 12 percig főzzük.
A kolbász bőrét lehúzzuk, felkarikázzuk, a leveshez adjuk, és addig főzzük, míg a zöldségek már majdnem teljesen puhák. Ekkor a tejfölben simára keverjük a lisztet, hozzámerünk a levesből kb. 1 dl-t, eldolgozzuk, majd állandó keverés mellett hozzáöntjük a leveshez, és további 5 percig főzzük.
Vajgaluska:
Egy keverőtálba felütjük a tojást, a vajjal habosra keverjük, sózzuk, hozzáadunk annyi lisztet, hogy nem túl lágy nokedlitésztát kapjak. Ezt az enyhén gyöngyöző levesbe szaggatjuk. Megvárjuk, amíg feljön a leves felszínére. Petrezselyemmel meghintve már tálaljuk is.
Opció: így is finom, de még ízesebb lesz a leves, ha a kolbászkarikákat a zöldséggel együtt pirítjuk-pároljuk, és nem a végén tesszük bele.
Raguleves savanyú káposztával
Hozzávalók:
40 dkg kicsontozott pulykacomb
40 dkg savanyú káposzta
1 db nagyobb fej vöröshagyma
2 db sárgarépa
1 db gyökér
2 evőkanál libazsír
3 dl tejföl
3 gerezd fokhagyma
1 teáskanál tárkony
1 ek őrölt pirospaprika
frissen őrölt fekete bors
só ízlés szerint
1 csokor kapor, apróra vágva
2 db babérlevél
1,5 l víz
A vöröshagymát apró kockára vágjuk, a húst is felkockázzuk. Egy lábasban felhevítjük a libazsírt, és megpároljuk rajta a hagymát. Hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, a babérlevelet és a tárkonyt, majd a kockára vágott húst, és időnként fakanállal átforgatva fehéredésig pirítjuk. Meghintjük pirospaprikával, átkavarjuk, majd felöntjük vízzel, és sózzuk, borsozzuk.
A savanyú káposztát leöblítjük (előtte vághatjuk apróbbra, ha nem szeretjük a hosszú szálakat halászgatni a kanállal), és hozzáadjuk a húshoz.
Beletesszük a negyedekre vágott gyökérzöldségeket, és addig főzzük, amíg megpuhulnak.
A tejfölhöz kimerünk a forró léből, elkeverjük, majd visszaöntjük a leveshez. Megszórjuk az apróra vágott kaporral, és addig főzzük, amíg gyöngyözni kezd, majd tálaljuk.