A hagyományos tokiói újévi halárverést az idén is nagy figyelem kísérte. Köszönhetően a magas leütési áraknak, a főszereplő 212 kilós kékúszójúnak és az esemény emblematikus alakjának számító Kiyoshi Kimura étteremlánc-tulajdonosnak.
A világ egyik leghíresebb halárverése, amely egyúttal az esztendő első nagy értékesítése, a megszokott keretek között zajlott le január 5-én a Tsukiji halpiacon. Ugyanis a tavalyi híradásokkal ellentétben mégsem költöztették át környezetvédelmi megfontolásokból, az év közben is napi 3000 tonna halat forgalmazó piacot, tervezett új helyére, a Toyosura, Tokió egyik mesterséges szigetére. Talán ennek is köszönhető, hogy a hagyománytisztelő Kiyoshi Kimura is meggondolta magát.
Bár már tavaly azt nyilatkozta az újságíróknak a Sushi-Zanmai étteremlánc tulajdonosa, hogy nem csupán a piac búcsúzik régi helyétől, hanem ő is az újévi árverésektől, többet nem vesz részt az eseményen. Most mégis megjelent a helyszínen jellegzetes patyolatfehér rövid köpenyében, az elmaradhatatlan nyakkendővel, gumicsizmában és népes kísérőgárdával. Az 51 éttermet birtokló vendéglátó hálózat feje immár hatodik esztendeje a halárverés abszolút nyertese és médiasztárja. Mi tagadás, ennek az idén is megfizette az árát: a 212 kg-os kékúszójú tonhalért 74,20 millió jent, vagyis 185,5 millió forintot adott ki. Ez azt jelenti, 875 ezer forintnak felelt meg japán pénzben kilója a halnak, amelyet az ország északi részén található Aomori prefektúrában, Oma város parti vizeiből fogtak ki a múlt héten.
Az egyébként a 82. éve jegyzett tsukiji halliciten az idei leütési ár több mint ötszöröse a 2016. évinek, amikor Kiyoshi Kimura 14 millió jent fizetett egy 200 kg-os tonhalért. A rekordok között a mostani a második legnagyobb összeg. Az eddigi top ár 155,4 millió jen volt – a dupláját is meghaladta a 2017-esnek – egy 222 kg-os kékúszójúért 2013-ban.
Kérdés, hogy a médiasztárságért és reklámért a pénzt most sem sajnáló éttermes – aki azt mondja, ő "csak" a legjobb halfalatokat kívánja biztosítani vendégeinek az év első sushijaihoz – meddig alkudhat még ilyen nagyban a kékúszójú tonhalra. A környezetvédők ugyanis legalább kétéves tilalmi moratórium elérését sürgetik a japán kormánynál. Számításaik szerint veszélybe kerülhet a halfajta fennmaradása, hiszen a túlhalászata háromszorosa annak, mint amit a természetes szaporulata pótolni tud.