Élet+Stílus hvg.hu 2016. október. 19. 18:41

Ezerjó nézőben

Ha azt mondjuk Mór, akkor borivó azonnal rávágja: ezerjó. Aztán, hogy milyen emlékeket idéz fel, attól függ, hányas is az a borissza, meg persze a bor.

Hazánk egyik legkisebb borvidékének  zászlósbora kétségtelenül az ezerjó. Ezután indultak a Vértes és a Bakony völgyének történelmi szőlőültetvényein a Magyar Sommelier Szövetség képviselői is októberi látogatásuk során.

  „A Móri borvidék kiugrási lehetősége az ezerjó”- szögezte le Kosárka József borszakértő, a szövetség elnökségi tagja. Hozzátéve, hogy bizony évtizede, hogy utoljára erre járt, és: „a most kóstolt borok messze magasabb színvonalúak, mint a korábbiak.”

 A szakemberek egyet is értettek avval, hogy ez lehet az a fajta, amely egyediségével képes megmutatni a borvidék sajátos arcát. Ezért érdemes lenne elkészíteni azt a magas minőségű ezerjót, amely szép savai, extraktja, érlelési módja és egyéb paraméterei alapján mérce lehetne Mór számára.

wineamore.hu

A borszakértők móri látogatásuk során az Ezerjó Borút mellett fekvő Geszler Családi Pincészet saját telepítésű ültetvényeit is meglátogatták, majd egy jellegzetes sváb ebéd után 13 tételből álló borsort kóstoltak végig. A bormustra kínálatának egyik kiemelkedő tétele éppenséggel egy másik fehér fajta volt, bizonyítván, van a vidéken más magas potenciál is. Nevezetesen az idei VinAgorán a legjobb chardonnay fajtabornak választott 2015-ös máMÓR Chardonnay.

A szakmai látogatás szervezője, Bali Mónika arról is tájékoztatta a hvg.hu-t, hogy a borvidék jövőbeni esélyeit illetően mire fókuszáltak a szakújságírók: „Elsősorban kiemelték az ezerjó fajtában és rokonaiban, például a zenitben rejlő lehetőségeket, hozzátéve, hogy a minőség további emelése érdekében alacsonyabb tőketerheléssel is érdemes lenne kísérletezni. Az egyre több izgalmas pincészetet, látnivalókat, kulturális élményeket kínáló borvidék és a szőlőfajta népszerűségét pedig akár egy Ezerjó Fesztivál is növelhetné.”

wineamore.hu

 A Budapesttől mindössze egyórányira fekvő városka, Mór és a környék látnivalóira, értékeire, egyebek mellett, pont a Geszler-borok ötletes, egyedi címkéi is felhívják a figyelmet.

wineamore.hu

Amit az ezerjóról érdemes tudni:

Bár a szőlőfajtát hazánkban több helyen termesztik, a Vértes dűlőin, a Móri borvidéken talált igazi otthonra. Az ezerjó – amely ma már a hungarikumok közé tartozik – a 19. századi filoxéravészt követő újratelepítések során lett a fő fajta a borvidéken. Mórt már az Osztrák-Magyar Monarchia idején is a fajta hazájaként ismerték, és a magas extrakt-, sav- és alkoholtartalmának köszönhetően jól szállítható, hosszan eltartható bort az osztrák kereskedők előszeretettel vásárolták.  A móri ezerjó jellemzően zamatos, magas savtartalmú, tüzes, testes, karakteres bor. A borvidék ma is emblematikus fajtája, amit a terület 15 százalékán termesztenek.