Élet+Stílus hvg.hu 2016. október. 13. 10:31

Ezért lesz pénteken sok ember kalapban

A világban több mint 21 millió gyerek szenved gyógyíthatatlan betegségben, ám mindössze egy százalékuk kap megfelelő ellátást. Erre hívja fel a figyelmet a „Fel a kalappal!”-kampány, amelyhez a legnagyobb hazai gyermekhospice, a Tábitha Ház is csatlakozott.

Az október 14-i akciót az ICPCN (International Children's Palliative Care Network) kezdeményezte. Mint felhívásukban rámutatnak, a világban 21 millió gyermek él együtt valamilyen életet megrövidítő, gyógyíthatatlan betegséggel, de többségüknek – főleg az úgynevezett fejlődő országokban – szinte esélyük sincs az életminőséget javító, úgynevezett palliatív ellátásra, amit a hospice-szolgálatok nyújthatnának nekik és családjaiknak.

Talán el sem tudjuk képzelni, hogy egy családnak milyen elviselhetetlen terhet jelent szakszerű segítség, illetve alapvető higiéniai körülmények hiányában ápolni egy – adott estben akár végstádiumos – beteg gyermeket, pedig sok helyütt ez a hétköznapom valósága – mutatnak rá a szervezők.

A szervezet a honlapján közösségimédia-kampányt hirdetett, és arra bátorít más szervezeteket, illetve magánszemélyeket, hogy viseljenek kalapot, illetve sapkát október 14-én. A kalapos-sapkás (egyéni, ill. csoportos) fotókat #hatson4cpc hashtag kíséretében lehet a közösségi oldalakra feltöltve a kampány részévé tenni, illetve böngészni az eddig csatlakozók között.

A gyermekegészségüggyel foglalkozó magyar szervezetek közül eddig a törökbálinti Tábitha Gyermekhospice jelezte, hogy csatlakozik a kampányhoz.

 

Thábita

(A kép – amelyen a Tábitha Házban gyógytornász foglalkozik egy krónikus beteg gyermekkel – a szülő hozzájárulásával készült. A Házban nyújtott ellátásokról itt olvashat részletesebben. A gyermekhospice egyelőre Magyarországon nem kap állami támogatást, kizárólag magánadományokból működik. Támogatást erre a linkre kattintva lehet küldeni.)

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.