Óva intenek a brit szakértők a ráncos, nyomott orrú kutyáktól, mert ezek a fajták eleve hajlamosabbak bizonyos betegségekre, és ahogy egyre nő a kereslet irántuk Nagy-Britanniában, úgy a profitorientált, felelőtlen szaporítók kezei közül is egyre betegesebb példányok kerülnek ki.
A Brit Állatorvosi Egyesület szerint a mopsz, az angol és a francia buldog, a si-cu és a Cavalier King Charles spániel egyre nagyobb népszerűsége csupán "növeli az állatok szenvedését".
"Azoknak, akik kutyát szeretnének, mérlegelniük kell, hogy ezek a fajták egy sor egészségi problémától szenvedhetnek, a szaruhártyafekélytől kezdve a súlyos légzési nehézségekig. Erősen javasoljuk tehát az embereknek, hogy válasszanak egészségesebb fajtákat, vagy keverékeket" – mondta Sean Wensley, az egyesület elnöke.
Az egyesület álláspontját támogatja az RSPCA brit állatvédő szervezet, a PDSA állatvédelmi karitatív szervezet és a brit állatorvosi egyetem is.
Caroline Kisko, a világ legnagyobb és legrangosabb kutyakiállítását, a birminghami Crufts-ot szervező brit Kennel Club munkatársa szerint a francia buldoghoz és a mopszhoz hasonló fajták népszerűségének növekedése nagyban kedvez azoknak a szaporítóknak, akik mindenfajta szabályozást figyelmen kívül hagyva csak a profitra koncentrálnak, fittyet hányva az állatok egészségére és jólétére.
A szakértők szerint továbbá egyre több esetben fordul elő, hogy a brachycephal, vagyis nyomott orrú kutyafajtákat sorsukra hagyják a gazdáik.
A Kennel Club nemrég állatorvosokat, kutatókat és szakértőket tömörítő munkacsoportot hozott létre, amely reményei szerint hozzájárul az érintett fajták egészségének javításához.