Egy új kutatás szerint a sok mozgással csökkenthető számos betegség kialakulásának kockázata.
Az ajánlott minimális mozgásmennyiség ötszöröse-hétszerese kell egy új tanulmány szerint ahhoz, hogy mintegy húsz százalékkal csökkenjen a mell- és a bélrák, a cukorbaj, a szív- és érrendszeri betegségek, valamint az agyvérzés kockázata.
A British Medical Journal aktuális számában megjelent tanulmány szerzői 174 korábbi munkát elemeztek, ezek 1980 és 2016 között készültek és a testmozgás, valamint a felsorolt betegségek megelőzése közötti összefüggést vizsgálták.
Az elemzést végző brit és amerikai kutatók azt találták, hogy a kertészkedés, a háztartási munkák és az ezeknél megerőltetőbb mozgásformák, ha elég ideig végzik őket, összefüggnek a mell- és a bélrák, a cukorbaj, a szív- és érrendszeri betegségek, valamint az agyvérzés kockázatának csökkenésével.
A betegségek veszélye azonban akkor lesz a legkisebb, ha a heti testmozgás mennyisége ötször-hétszer akkora, mint amennyit az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) minimumként ajánl.
Hetente minimum 150 perc tempós séta vagy 75 perc futás a megfelelője a WHO jelenlegi ajánlásának, amely a tudományos mértékegységben, a metabolikus ekvivalensben (MET), vagyis a test által elfogyasztott energiamennyiségben kifejezve 600 MET-perc. Az új kutatás szerint azonban az egészségkilátásokat jelentősen heti 3000-4000 MET-percnyi testmozgással lehet javítani.
"Kevesebb mozgás is előnyökkel járt, 3000-4000 MET-percnél több mozgás viszont alig csökkentette tovább a krónikus betegségek kockázatát" – vélte Hmwe Kyu, a Washingtoni Egyetem munkatársa, a tanulmány vezető szerzője. Hozzátette, hogy heti 3000 MET-percet különböző mozgásformákkal, például napi 10 perc lépcsőzéssel, 15 perc porszívózással, 20 perc kertészkedéssel, 20 perc futással és 25 perc gyalogos vagy kerékpáros közlekedéssel is el lehet érni.
A 174 korábbi tanulmány elemzése után arra következtettek, hogy a mozgással leginkább a szívproblémák és a diabétesz kockázata csökkenthető, a mellrák esetében volt a legkisebb a jótékony hatás.
Aki heti 600 MET-percet mozog, annál két százalékkal csökken a cukorbajkockázata azokhoz képest, akik egyáltalán nem végeznek rendszeres testmozgást. Akik heti 3600 MET-perc mozgást végeznek, azoknál további 19 százalékkal mérséklődött a betegség kialakulásának esélye. További MET-percekkel azonban a kockázat nem csökkenthető tovább jelentősen.
"A lakosság átlagéletkorának növekedése és a szív- és érrendszeri, valamint cukorbetegség okozta halálozások egyre nagyobb száma arra utal, hogy még többet kell tenni a testmozgás népszerűsítéséért a legszélesebb körben" – írták a kutatók.