Hosszú titkolózás után fedte fel valódi arcát Breanne Rice, a seattle-i exmodell aki vitiligóban, azaz pigmenthiányban szenved.
Breanne Rice naponta akár több órát is eltöltött a tükör előtt, hogy még közeli barátai se szerezzenek tudomást betegségéről. A 31 éves Breanne most úgy döntött, nem takargatja tovább bőrét, hogy ezzel is inspirálja sorstársait – írja a Daily Mail.
Rice 12 éve észrevett egy világos foltot az egyik szeme alatt – mivel akkor még aktívan modellkedett, a stresszre fogta a dolgot, de később emésztési problémákat is tapasztalt: minden étkezés után kínzó fájdalmat érzett. Rice természetgyógyászhoz fordult, aki egy tesztsorozat lefuttatása után lisztérzékenységet állapított meg. Kiderült, allergiás a tejtermékekre, tojásra, bizonyos fehérjékre, a mogyoróra, a mandulára és a szezámmagra is. Nem sokkal később pedig hivatalosan is diagnosztizálták nála a vitiligót. Rice szerint nem kizárt, hogy a két problémának köze van egymáshoz, a felsorolt élelmiszerek ugyanis krónikus gyulladást okoztak az emésztőrendszerében, és ez vezethetett a festékhiány kialakulásához.
A vitiligo akkor alakul ki, ha elpusztulnak a melanint termelő sejtek, így a bőrön szabálytalan alakú fehér foltok jönnek ki. Van, hogy a foltok csak a test néhány részén jelennek meg, de előfordulhat, hogy szinte az egész testet befedik. A legtöbb beteg generalizált típusú vitiligóban szenved, azaz a depigmentáció gyakran szimmetrikus és a test nagy felületén jelentkezik.
A kérdésre, hogy mi katalizálja a betegséget, a mai napig nem született válasz, bár a legtöbben autoimmun-betegségként tekintenek rá (maga a test pusztítja el a melanocitákat), de sok eset összefüggést mutat az emésztőrendszeri megbetegedésekkel és a napégéssel is. Sokan súlyosabb lelki trauma után lettek pigmenthiányosak, de nem ritka a családi halmozódás sem.
A betegség általában 10 és 30 éves kor között alakul ki és (különösen a gyermekeknek és serdülőknek) komoly lelki megterheléssel járhat – gyakran megbámulják a fehér foltos betegeket, vagy eltávolodnak tőlük, mert fertőzőnek hiszik őket. A vitiligóra egyelőre nincs gyógymód, bár léteznek reménykeltő szteroidkezelések és helyileg ható immunmodulánsok.
Nem Rice az egyetlen híresség, aki a betegségben szenved: a legismertebb talán Michael Jackson volt, de Steve Martin, illetve a Bűbájos Boszorkákból ismert Holly Marie Combs is vitiligóval küzd. Magyarországon a lakosság több mint 1%-a érintett, ami körülbelül 100-200 ezer beteget jelent. A Vitiligo Hungary nevű szervezet évek óta megrendezi a vitiligo-találkozót, mellyel a betegség felvállalását és társadalmi elfogadottságát szeretnék segíteni, javítani.
Fotó: Ismerje meg a modellt, aki más, mint a többi
Chantelle Brown-Young egyre több megbízást kap annak ellenére, hogy vitiligóban szenved. De az is lehet, hogy épp azért.