Annyi film, annyi szerep után a kilencedik évtizedben is tudott újat alakítani: Bud Spencernek, azaz Carlo Pedersolinak nyolcvanon túl indult be az írás. Két önéletrajzi kötete után 85 évesen jelentette meg szakácskönyvét, Eszem, tehát vagyok címmel. Fura módon semmilyen babrecept nem került bele. Pedig a Piedone-filmekben alapállásból a gazfickókat pofozta a babfickó. Nem baj, mi ajánlunk egyet az emlékére.
Piedone, Bud Spencer, Carlo Pedersoli – mindben az a közös, hogy szeretik a babot. Ez nem váratlan, hiszen egyetlen személyről beszélünk, de aligha akad még egy olyan filmsztár, akit azonnal összefüggésbe hoznak valamilyen étellel, amint meghallják a nevét.
Bud Spencer és a bab azonban ilyen összefüggés, ez a nagy románcok közé soroltatott, itt már filozófiai korreláció állt fönt, nem is meglepő, hogy a nagyétkű színész nem simán csak egy receptgyűjteményt dobott piacra, hanem inkább a maga sajátos filózgatásán keresztül tárta fel viszonyát élethez, ételhez. Erről elég annyit mondani, hogy itthon a Libri kiadásában megjelent Eszem, tehát vagyok egyes fejezeteiben Pedersoli olyan érzelmi hőfokon beszél egyes ételekről – sajnos nem mindnek kapjuk meg a receptjét is –, hogy az izzás már-már Ingrid Bergman és Humphrey Bogart hires Casablanca jeleneteit idézi. Bud Spencer lett az étkezés Casablancája.
Viszont a könyvbe semmilyen bab receptje nem került bele, hiányzik, még akkor is, ha - olvasás után - tudjuk, miért. De elég lett volna csak annyi is, hogy “nyisd ki a konzervet és melegítsd fel a paradicsomos babot”. Így is szerettük volna tőle, hiszen miért is ne, ha még az angyalok is szeretik a babot?
Úgy, hogy most itt egy közkedvelt olasz babétel, amely egyesíti Olaszország két hírességét: Bud Spencer babját és a tésztát. Pasta con fagioli - szimplán babos tésztát jelent, bár ennél azért kicsit összetettebb az ízélmény, amit kínál.
Bármikor jó, nyári melegben is, főleg ha a képernyő elé kuporodunk, hogy tizedszerre is megnézzük például az Aranyeső Yuccában nagy zabálásáival tarkított nagy bunyóit, vagy bármelyik Bud Spencer filmet – főzzünk és együnk az emlékére, a tiszteletére és a folyamatos jelenre, hiszen velünk marad.
Hozzávalók:
500 g lóbab, tarkabab, vagy amilyen akad (az olaszok a borlotti babot használják, de ez nem létszükséglet)
200 g apró tészta (orsó, csiga, orzo, ditalini, stb.)
1 fej hagyma
3-4 gerezd fokhagyma
1 kis doboz konzerv paradicsom (megteszi a magyar sűrített is, de azért jobb az olasz darabos)
1-2 ág friss rozmaring
olívaolaj, só (bors kifejezetten nem kell bele)
Opció: egy kis kolbász az olasz-magyar fúzió végett, reszelt parmezán
Elkészítés:
1. A babot áztassuk be éjszakára. Reggel öntsük le a vizet, töltsünk rá frisset, és tegyük fel főni. A hagymát pucoljuk meg, és szúrjuk át rajta a rozmaringágakat, de még jobb, ha lehúzzuk a rozmaring leveleit, és teatojásba zárva a bab közé tesszük. Így nem érződik a rozmaringág kissé gyantás íze, bár van aki kifejezetten azt szereti, ezért lehet variálni.
2. Sózzuk, és főzzük puhára a babot, ez kb. egy óra, babja válogatja. Egy merőkanálnyi babot vegyünk ki, tegyük turmixgépbe, adjuk hozzá a paradicsompasztát, és a kevés olívaolajon egy perc alatt megpirított, összezúzott vagy lereszelt fokhagymát. Turmixoljuk össze.
3. Vegyük ki a léből a hagymát és a rozmaringot, a turmixolt babbal sűrítsük be, adjuk bele az apró tésztát, és mikor a tészta al dente, tálalhatjuk is. A pirított fokhagyma, a tészta és a rozmaring csodát tesz a babbal. Az olaszok nem szokták borsozni, tudniillik néha jó, ha nem borsozunk – annyira automatizmussá vált a borsszórás, hogy meglepődünk, milyen ízek rejlenek a bors fedőrétege alatt. Helyette inkább locsoljunk rá pár csöpp olívaolajat, egy kis reszelt parmezán sem szentségtörés, sőt. Ja, és előtte még kanalazzuk rá a babra a karikára (kisebb kockákra) vágott, lepirított kolbászunkat is, ha van.
És elő a kanalakkal! Bud, ezt tanítsd majd meg az angyaloknak, lehetőleg gyulai kolbásszal. Szeretni fogják.