Az első kora nyári zöldborsóból készült fogás kisebb ünnep a konyhában, hiszen az üde, zöld, édes, friss szemek íze nem hasonlítható a mélyhűtött, pláne a konzerv zöldorsóéhoz. S bár sokáig kínálkozik még a piacokon, pár hétig élvezhetjük csak igazán, így nyugodtan görgessük a szezon idején mind többször a tányérokra.
Persze, hogy a virgonc kis zöld gömböcöknek is megvan a maguk története. A zöldborsót már 4–5 ezer évvel ezelőtt ismerték Közép–Ázsiában, az ókori egyiptomi sírokban találtak borsószemeket. Az elnevezése minden bizonnyal ótörök eredetű, és a magyarok nagy valószínűséggel a vándorútjaik során találkoztak vele. Csak a 16. századtól kezdve fogyasztják a friss szemeket, korábban szárítva használták.
Sok apró szeméből kifolyólag számos hiedelem is társul hozzá. A termékenység jelképeként esküvőkön is fogyasztották. Egyes kultúrákban a halottak mellé helyeztek borsóval teli tálat.
Nemcsak édeskés íze miatt érdemes minél gyakrabban a menübe iktatni. A zöldborsónak sokrétű áldásos hatása van a szervezetünkre. Vitaminok közül megtalálható benne az A-, B1–, B2–, C–vitamin, sok esszenciális aminosavat tartalmaz. Ásványi anyagokban is bővelkedik, hiszen a kis zöld szemek foszfort, káliumot magnéziumot, rezet, vasat, cinket és mangánt is tartalmaznak. Nagyon magas a rosttartalma, ami támogatja az egészséges bélműködést.
Tippek
- Érdemes tudni a friss zöldborsóról, hogy főzési ideje meglehetősen rövid, elegendő 15 perc és már meg is puhult.
- A frissen vásárolt - remélhetőleg aznap, vagy előző nap szedett - zöldborsót mielőbb készítsük el, mert max. 3–4 napig tárolható hűtőben.
- A zsenge, friss zöldborsónak a héja is felhasználható – mossuk meg, és egy marékkal tegyünk a levesbe, markánsabb, "zöldebb" ízt kölcsönöz. Tálalás előtt távolítsuk el.
- Ha a borsó héja már sárgás, szárazabb, és a zöldborsó kerekded szemei kidudorodnak, akkor ne vásároljuk meg, keressünk frissebb árut.
- A zöldborsót mélyhűtve érdemes eltenni télre. Mielőtt lefagyasztanánk, érdemes egy kicsit megpárolni, és csak utána adagokban zacskózni és a mélyhűtőbe tenni.
A levesen és főzeléken túl készülhet belőle zöldborsópüré, adhatjuk fele–fele arányban a kedvelt burgonyapürénkhez is, mindjárt változatosabb. De ugyanígy feldobhatjuk vele a galuska tésztáját is – nemcsak színbne, ízében is újszerűen hat majd. Vajon párolva, sok petrezselyemmel, kevés fokhagymával és pirított baconkockákkal pedig kiváló köret. Sós muffinokba, lepényekbe, rizottókba is jól illik.
Mentás zöldborsó krém
Hozzávalók:
40 dkg friss zöldborsó
6 dkg reszelt ementáli sajt
1 nagy csokor petrezselyem, apróra vágva
2 evőkanál friss menta, apróra vágva
4 ek olívaolaj
1 db citrom vagy lime leve
frissen őrölt fekete bors
csipet frissen reszelt szerecsendió
só
Elkészítés:
A friss borsót 3 ek olívaolajjal, a petrezselyemmel, a mentával, a reszelt sajt felével és a citrom levével együtt egy tálba tesszük, és botmixerrel pürésítjük, majd fűszerezzük.
Nagyszerű, könnyű nyári vacsora: meleg pirítósra kenjük, megcsepegtetjük a maradék olívaolajjal, és meghintjük reszelt sajttal.
Zöldborsós, sonkás pite
Hozzávalók:
A tésztához – kb. 20 cm átmérőjű pitéhez:
10 dkg liszt
7 dkg hideg vaj
1/2 tojás
só
A töltelékhez:
20 dkg sonka, kockára vágva
15 dkg friss zöldborsó
1 szál póréhagyma
2 kanál olívaolaj
1 csokor apróra vágott petrezselyem
1 tojás
2 kanál tejszín
10 dkg reszelt sajt
frissen őrölt fekete bors
só
Elkészítés:
A tészta hozzávalóit alaposan összegyúrjuk, majd cipót formálunk belőle, folpackba csomagolva legalább fél órára a hűtőbe tesszük.
A póréhagymát félbe majd vékony karikákra vágjuk. Rádobjuk a felhevített olívaolajra, hozzáadjuk a kockára vágott sonkát, a zöldborsót és a petrezselymet.
A tésztát kinyújtjuk, kibéleljük vele a piteformát úgy, hogy a tésztának pereme legyen. A tésztára sütőpapírt teszünk, és nehezékként valamilyen száraz hüvelyest szórunk rá, és 180 °C–os előmelegített sütőben 15 percig elősütjük.
Kivesszük a sütőből, a sütőpapírral együtt eltávolítjuk a nehezéket, és megtöltjük a sonkás–zöldborsós töltelékkel. Összekeverjük a tojást és tejszínt a fűszerekkel, és ráöntjük. Meghintjük reszelt sajttal, és 15–20 perc alatt pirosra sütjük.
Zöldborsós, kókuszos csirkeragu
Hozzávalók:
40 dkg csirkemell filé, kockára vágva
20 dkg zöldborsó
15 dkg gomba, felszeletelve
2 dl kókusztej
2 gerezd fokhagyma, összezúzva
1 fej édeshagyma, apróra vágva
1 ek vaj
1 ek olaj
1 evőkanál kukoricakeményítő
1 csokor petrezselyem, apróra vágva
2 teáskanál citromfű, apróra vágva
frissen őrölt fekete bors
só
Elkészítés:
A vaj és az olaj keverékén megpároljuk a hagymát. Ha már üveges, hozzá adjuk a csirkemellet, és a zúzott fokhagymát. A húst fehéredésig pároljuk, majd jöhet hozzá a gomba és a zöldborsó. Fedő alatt főzzük. Ha már minden puha, öntsük hozzá a kókusztejet, és amikor gyöngyözni kezd fűszerezzük ( afriss zöldekkel is). Végül állandó keverés mellett besűrítjük a kevés vízben feloldott kukoricakeményítővel. Ha egyet rottyan, és kicsit besűrűsödött, kész is van.
Ízlés szerint rizzsel vagy galuskával tálaljuk.