Élet+Stílus hvg.hu 2016. május. 04. 09:35

Hogy kerülnek a kék birkák Bécs utcáira?

Ultramarinkék birkanyájjal találkozhatnak pénteken és szombaton az osztrák fővárosban sétálók. A poliészter gyantából készült állatok egy művészeti projekt keretében vendégeskednek Bécsben, és a toleranciát hirdetik.

Bertamaria Reetz német művésznő és férje, Rainer Bonk 2009-ben, Velencében indították útnak „Die Blaue Friedensherde” (A Kék Békenyáj) elnevezésű projektjüket, amely százötven poliészter gyantából készült birkát foglal magában. A különleges nyáj azóta városról városra vándorol, hogy megmosolyogtassák az embereket és felhívják a figyelmüket: mindenki egyenlő, és mindenki ugyanolyan fontos.

A kék birkák korábban Hannoverben

Az ultramarinkék birkanyáj eddig 160 városban bukkant fel, és összesen 250 településre szeretnének eljutni vele az alkotók, hogy turnéjukat végül Velencében fejezzék be. Az igazira megszólalásig hasonlító nyájat mindig egy forgalmas helyen, lehetőleg festői kulisszák előtt állítják fel. A rendelkezésre álló területtől függően 50-150 állatot helyeznek ki, amelyek közül egy a vendéglátónál marad ajándékba. A továbbköltöző nyáj egyik tagja pedig egy táblácskát kap a vendéglátó város nevével.

Az alkotók választása azért esett a kék színre, mivel ez számukra az összetartozást szimbolizálja. „Ez az Európai Unió, az Egyesült Nemzetek, az UNESCO és a nyugat-európai békemozgalom színe is” – magyarázza Bertamaria Reetz.

A kék békebirkák Bécsben a MuseumsQuartier előtti füves területen lesznek láthatók május 6. és 7. között. Ezt követően a németországi Baden-Badenben, majd az ausztriai Innsbruckban bukkannak fel.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.