Élet+Stílus hvg.hu 2016. április. 22. 10:26

Bőr-, szem-, vagy akár ideggyógyászati betegségeket is okozhatnak a gócok

Bőrelváltozásokat, szemproblémákat, belgyógyászati, vagy akár ideggyógyászati betegségeket is okozhatnak a gócok, amelyek a szervezetben egy állandó gyulladást tarthatnak fenn – mondja Krasznai Magda, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinikájának egyetemi adjunktusa.

Sokan nem is gondolják, hogy fog, mandula, epehólyag vagy éppen prosztata gyulladása gócként szerepelhet és állhat számos betegség hátterében. A gócfertőzés lényege ugyanis az, hogy a vérkeringésbe jutó baktériumok toxinjai sokszor egészen távoli szervekben okoznak gyulladást vagy egyéb lappangó, elhúzódó problémát, ráadásul már egy egészen enyhe fertőzés is aktiválhatja a lappangó gócot – hangsúlyozza Krasznai Magda a Semmelweis Egyetem oldalán megjelent cikkben.

Talpon vagy tenyéren megjelenő hólyagok, pikkelysömör, foltos hajhullás, kiújuló érgyulladás – az idült mandulagyulladás képes akár ilyen betegségeket is előidézni. Ez a leggyakoribb fül-orr-gégészeti góc, amely a bőrproblémákon kívül ízületi-, szív és vesegyulladás hátterében is állhat. Okozhat továbbá idegi- vagy belgyógyászati rendellenességet, és szemproblémákat is – mondja Krasznai Magda.

Amennyiben légzési vagy nyelési, netán alvási panasz is jelentkezik, valószínűbb, hogy előbb kerül fül-orr-gégészhez a beteg, a többi tünet azonban nem számít ennyire jellegzetesnek, így általában később derül ki, hogy mi a probléma forrása. Az idült mandulagyulladás évente többször is akut gyulladássá alakulhat, amely erős nyelési fájdalommal, lázzal, nyaki nyirokcsomó-megnagyobbodással járhat.

A gócként megjelenő mandulagyulladás, illetve az általa keltett másodlagos betegségek súlyossága között nem feltétlenül van összefüggés – hangsúlyozza dr. Krasznai Magda, aki elmondja, hogy a baktériumok toxinjai a mandula eltávolítása után is jelen vannak a vérben, illetve a másodlagos tünetek gyógyulásához is hosszabb időre lehet szükség, de az is előfordulhat, hogy nem is szűnnek meg maradéktalanul.

Több tévhit is él a mandulákkal kapcsolatban, ilyen például, hogy újra kinőhetnek – mondja a fül-orr-gégész. Ha megfelelően, maradéktalanul távolítják el a garatmandulát, az nem nőhet ki újra, ha viszont ottmarad egy csonk, az növekedésnek indulhat, ez azonban nem jelenti azt, hogy a szerv újra kifejlődik. Orrmandula kivétele után ez gyermekkorban gyakran előfordulhat, azt viszont tudnunk kell, hogy 10-12 éves kor körül az orrmandula spontán elsorvad az esetek többségében. Az sem igaz, hogy férfiaknál meddőséget okozhat a mandula eltávolítása – mondja Krasznai Magda.

Az idült melléküreg gyulladása is jelenthet gócot, ezek közül a leggyakoribb az arcüreg gyulladása, de az idült középfülgyulladás is gyakori. Emellett a fog, a féregnyúlvány, az epehólyag és a prosztata is gócként szerepelhet. Ha a kezelő orvos indokoltnak tartja, érdemes góckutatást végeztetni, amely többnyire fogászati szűrésre, fogászati panoráma röntgenre, fül-orr-gégészeti vizsgálatra, orr-melléküreg röntgenre, mellkasröntgenre, hasi ultrahangra és nőgyógyászati szűrésre terjed ki.