Milyen élet az, amiben egyetlen velencei karnevál sem fért el? Semmilyen. A mulatság zarándokútja Casanova városába vezet. 3 éjszaka, 4 nap, sok maszk.
A velencei karneválra egyszer el kell jutni. Mondjuk idén. Annyit láttuk filmeken, honlapokon a maszkokat, az olajfestményeket… és bár Velence drága, ha összehasonlítjuk egy wellness hétvége összköltségével vagy a síeléssel Ausztriában, nem ez lenne az első alkalom, hogy elköltünk egy átlagbért utazásra. Most Velencéről van szó és a karneválról, nem tévedhetünk, nem fogjuk megbánni.
Amit a karneválról tudni érdemes
Úgy gondolunk a dózsék városának fesztiváljára, mint a féktelen hedonizmus két hetére.
Holott inkább a sovány hónapokra esik az ünnep. Maga a karnevál szó a latin carne (hús) és vale (elhagy) szavakból származik, vagyis a hús elhagyására, a böjtre utal. Minden évben húshagyó keddel zárul, azzal a nappal, amikor már minden európai háztartás éléskamrája kiürült a hosszú tél végére.
Akkor meg minek örül a sokaság?
II. Vitale Michieli dózse 1092-ben rettenetesen elpáholta II. Ulrichot, Aquileia patriarcháját, akit először legyőztek, majd börtönbe vetettek, ekkor már nagyon missz volt, úgyhogy inkább elengedték, ne hisztizzen itt.
Persze a szabadságért sarccal fizetett, minden esztendőben. Nagyjából a budapesti Kamermayer téri szalámishoz hasonlított a váltságdíj: 12 malac, sok kenyér és egy bika. Az utóbbit nyilvánosan mészárolták le, s tekintve, hogy ez a böjti húsmentes időszakban történt, a köztársaság polgárai a gyermekek ártatlanul boldog mosolyával pancsoltak a vérben.
Azóta sok minden történt. Velence nagyhatalom lett, a keresztes háborúk egyik főszereplője, 60 évre beköltözött Konstantinápolyba, elfoglalt görög szigeteket, utána elvesztette őket, kishatalom lett, és addig hanyatlott, míg végül nem maradt más szerepe, mint hogy Európa budoárjaként fogadja a pornográfiára és kurtizánokra kiéhezett diplomatákat a házacskákba, vagyis a casinókba.
Napóleontól 1979-ig a karneváli tarkaság is eltűnt, s mire visszatért, turistacsalogató rendezvénnyé változott.
Karnevál ma
Mégiscsak érdemes elmenni, hiszen a fesztivál igazi látványorgia. Szervezésigényes a kirándulás, hiszen – miként Casanova korában, a bukás előtti aranyévekben – most is elitista. A programoknak csak egy része érhető el magyar költségvetésből. Így érdemes pontos listát készíteni és előre jegyet foglalni a rendezvényekre.
A szállásfoglalás is feladja a leckét. Csúcsszezonnak számit a kéthetes időszak, ezért ha nem vagyunk gyorsak és ügyesek, csak a drága, de ócska vendéglátókhoz jutunk be. A csúcsszezon árait pedig az étlapokon is megtaláljuk... de mindenre akad megoldás.
Költségvetés röviden
3 éjszaka, 4 nap, 1 főre Velencében, Óvárosban, saját lakással.
Utazás:
46 000 forint / fő
Szállás:
30 000 forint / fő
Étkezés:
minimum: 8000 forint / fő
maximum: 25 400 forint / fő
Programok:
minimum: 5220 forint / fő
maximum: 16 000 forint / fő
Biztosítás:
4000 forint / fő
Egyéb:
minimum: 6600 forint / fő
maximum: 12 000 forint / fő
Összköltség:
minimum: 72 820 forint / fő
maximum: 133 400 forint / fő
Költségvetés részletesen, trükkökkel
1. Utazás – 46 000 forint / fő (oda-vissza, teljes út)
Csakis vonattal utazzunk, két okból.
A vonat, ha nem is a legolcsóbb megoldás, megengedhető és a legjobb értéket kapjuk érte. A repülő drága, még akkor is, ha nem direkt járattal utazunk, ráadásul ez a megoldás rengeteg időbe és bőröndvonszolásba kerül.
A busz ugyan háztól-házig visz, de az utazásra vagy kétszer egy napot kell pazarolnunk, vagy két éjszakát, amikor nem tudunk rendesen aludni és kimerülten érkezünk meg. Autóval ugyanez a helyzet: a megsavanyodott hab a romlott vállalkozás tetején az állandó parkolási mizéria, ősz hajszálak a biztonság miatt, sőt, az Óvárosban nem is tudjuk használni a kocsit.
A vonat bécsi átszállással egy éjszaka, és az Óvárosban, a Santa Lucia pályaudvarra érkezünk. Nincs feltétlen couchettre, vagyis rendes ágyra szükségünk, elég ha az ülés nyitható, így is kényelmesen aludhatunk egy nagyot, hogy frissen érkezzünk reggel.
2. Szállás - 10 000 forint / fő / éj
Nos, itt kell igazán szemfülesnek lennünk. Rögtön a lényegre térve: apartmanbérlés a megoldás. Egy szállodaszobát 15 000 forint alatt nem kapunk meg, ráadásul még a kákabelűeknek sem elég a reggeli.
A lakásárak első ránézésre igencsak ijesztőek, hiszen napi 140-160 eurót kérnek bérleti díjként. Ne feledjük el azonban, hogy ezen akár 4-6 fő osztozik, vagyis 35 euró körülbelül a fejenkénti ár. Ajánlatokat – többek között – itt találunk.
Másik erénye a szállásnak az, hogy saját konyhánk van. A velencei éttermek, főleg a karneváli időszakban, gyorsan elemésztik a nyugdíjunkat. Napi 1-1 étkezés kényelmesen megoldható házon kívül, de a legbölcsebb az, ha a reggelit, és legalább napi egy étkezést, a termosz teát vagy kávét magunk oldjuk meg. A lakások közül többet az Óvárosban találunk, úgyhogy egyáltalán nem nagy kitérő hazaugrani egy-egy étkezésre.
Mibe kerülnek a hozzávalók, ha magunkra főzünk? |
tej, 1 liter 380 forint fehér kenyér, ½ kg 640 forint rizs, 1 kg 580 forint tojás, 12 darab 580 forint helyi sajtkülönlegesség, 1 kg 2900 forint csirkemell filé, 1 kg 2300 forint alma, 1 kg 510 forint narancs, 1 kg 290 forint paradicsom, 1 kg 580 forint burgonya, 1 kg 230 forint római saláta, 1 fej 400 forint ásványvíz, 1.5 liter 120 forint bor (középkategóriás), 1 üveg 1160 forint sör, ½ liter 300 forint |
3. Étkezés - minimum: 2000 – maximum: 6350 forint / fő / nap
Ha már megvan a saját konyhánk, akkor napi egy hideg és egy meleg étkezést fejenként 5 euróból bőségesen megoldunk, a harmadik étkezésre még 1 eurót számoljunk. (Egy kiló paradicsom 2 euró, 12 tojás 2 euró.) Ne feledjük, a lakást is legalább négyen béreltük, így a vásárlást is közösen, gazdaságosan meg tudjuk oldani.
Dőzsölhetünk is, a harmadik étkezést megejthetjük házon kívül. Itt már több árkategória is létezik, ezeket mindenképpen tartsuk szem előtt, mielőtt bárhová betérünk:
- Baccaro – A javasolt kategóriák közül a legdrágább. Hasonlít a mi belvárosi borbárjainkhoz, ahol a spanyol tapasokra vagy a pesti zónaadagra emlékeztető egyszerű, de gazdag ételeket kínálnak. Aki szeretné a helyi borokat megkóstolni, mindenképpen látogasson el egy alkalommal. 12 eurót valószínűleg elköltünk fejenként, borkóstolással akár 20-at is.
- Tramezzini – deli és szendvicsező. Könyöklő mellett helyi kenyerek, sajtok, paradicsomok és sonkák teszik ki az uzsonnát. Le is ülhetünk, de akkor nagyobb számlát kapunk. 6-10 euró.
- Pizzeria – megtévesztő a név a számunkra! A pizzeria nem azonos a trattoriával, vagy a ristorantével, ahol szintén kaphatunk pizzát. Inkább állóbüfében járunk, ahol szelet pizzákat is vehetünk. A trattoria már valamivel drágább, a ristorante pedig éttermi ár, a jelen költségvetésbe nem fér bele. Egy egész pizzát 6 euróért, egy szeletet 1,50 euróért kapunk a büfékben.
- Vasárnap érdemes a Rialtóra elsétálni, ahol a halpiacon készételeket is vehetünk. Egy rizottó borral 9-10 euró.
Ami azonban a legnagyobb igazság Velencében: tévedjünk el a mellékutcákban, keressük azokat a helyszíneket, ahol kevés a turista. Alacsonyabb az ár, és jobb az étel.
Programok – minimum: 5220 - maximum: 16 000 forint / fő
Talán ez a legnagyobb kihívás, hiszen szeretnénk magunkba szívni a karnevál szellemét anélkül, hogy tönkremennénk. A programok nagy többsége azonban fizetős, akad közöttük olyan bál, koncert vagy előadás, amelyért akár 250 eurós belépőt fizetnek a vendégek.
Ezek természetesen kiesnek, túl drágák, ha családdal megyünk, akkor 1000 eurót költenénk. Kis kutatással azonban bőven találunk olyan rendezvényeket, ahol legfeljebb 50, 25 vagy csak 10 euró a belépő.
7 program a velencei karneválon, amit megengedhatünk magunknak
A karnevál inkább ebéd után tér magához az éjszakai mulatozásból, és este nyeri vissza erejét. Így aztán akad időnk arra is, hogy más helyekre is ellátogassunk. Ehhez pedig érdemes valamelyik turistabérletet kiváltani.
Valamelyik több, valamelyik kevesebb lehetőséget biztosít. Az ászok ásza a 40 eurós Velence-kártya. Elmehetünk egy halom múzeumba, templomba, műemlék épületbe, sőt még a sort is elkerülhetjük, ha a zsebünkben tartjuk. Akad még egy előnye: a nyilvános illemhelyekre is beléphetünk vele külön fizetés nélkül. Mivel egy hideg, nyirkos évszakban az egész napot sétával töltjük a szabad ég alatt, ezért ez egy jó üzlet.
Ha nem váltunk Velence-kártyát, találunk olyan bérleteket is, amelyek csak a múzeumokra szólnak, illetve kevesebb történelmi épületre érvényesek. Ilyen a Szent Márk térre szóló bérlet 14 euróért, vagy a Múzeumpassz 18 euróért. Tekintve, hogy csak 3 napra érkezünk, talán elegendő valamelyik utóbbi kiváltása, hiszen a korlátlan bérletet nem tudnánk kihasználni.
Mindenesetre most két szcenárióval számolunk: az egyikben részt veszünk a karnevál valamelyik fizetős programján – 16 000 forint; a másiknál pedig csak takarékos turistaként kirándulunk valamelyik idegenforgalmi kártyával, de kihagyjuk a belépős karneváli rendezvényeket – 5220 forint.
Biztosítás - már 4000 forintért is válthatunk.
Minden más - minimum: 6600 forint / fő - maximum: 12 000 forint / fő
Ettünk, ittunk, mulattunk, kialudtuk magunkat és utaztunk. Szükségünk lesz némi tartalékra is.
Először is mindenképpen kössünk biztosítást, könnyen érheti baleset a fényképezőgépünket, és ki tudja, hogy ez alkalommal is ügyesen el tudjuk kerülni a zsebeseket. Ha hűvösre és esősre fordul az idő, talán még egy patikába is el kell látogatnunk.
A többi esetleges költségre a teljes büdzsé nagyjából tíz százalékával számolunk: 6600, illetve 12 000 forintot, attól függően, hogy mennyit költöttünk korábban.