Utolsók között kullog Magyarország a nők munkaerőpiaci helyzetét értékelő listán
Hét év alatt 15 helyet zuhant Magyarország az Economist üvegplafonindexén.
Hét év alatt 15 helyet zuhant Magyarország az Economist üvegplafonindexén.
A svéd evangélikusoknál átlag 213 euróval keresnek többet a férfiak havonta, az egyházi méltóságok között is alig vannak még nők.
Friss tanulmány bizonyítja, hogy a nők számára a felső 1 százalék üvegplafonja „szilárdan érintetlen”.
A kimeNŐ, a Másállapotot a szülészetben és az Üvegplafon szervezésében létrejött eseményen mindenki elmondhatta, mire vágyik anyaként.
A Hogy vagy? projekt elindult, és ha minden a terv szerint halad, egy év múlva már többet fogunk tudni arról, milyen ma Magyarországon nőnek lenni. Úgy értve, hogy igazából milyen.
Egyre erőteljesebben kopogtatják az „üvegplafont” hazánkban és nemzetközi szinten is a női munkavállalók, azonban a jelentős áttörés továbbra is várat magára. Bíztató, hogy Magyarország az egyik éllovasa az esélyegyenlőség megteremtésének, de még mindig megdöbbentő, hogy milyen különbségekre lehetünk figyelmesek. A tudatosan tervező nők lehetőségei folyamatosan növekednek, de hol tart most a folyamat?
Az ENSZ-főtitkár köszöntője a nemzetközi nőnap alkalmából.
Meglepő felméréssel állt elő az Economist, amely szerint Magyarországon sokkal jobb a nők munkaerő-piaci helyzete, mint Németországban, Svédországban, Ausztriában és még egy sor más államban. Sokat nyomott a latban, hogy kicsi a bérkülönbség a két nem között – de ez főként abból fakad, hogy a legtöbb férfi és nő is minimálbért vagy annál nem sokkal többet keres. A szülés utáni elnyújtott juttatásokkal egyetlen más állam sem tud versenyezni. De valóban ilyen rózsás lenne a magyar nők helyzete?
A Világgazdasági Fórum legfrissebb jelentése is megerősíti: világszerte még mindig komoly problémákat okoz az üvegplafon jelensége, ami leginkább abban érhető tetten, hogy a nők fizetése világviszonylatban csupán 2133-ra érheti utol a férfiakét. A magyar férfiak és a magyar nők fizetése közt jelenleg 18,4 százalék a különbség. – Ám ennek ellensúlyozására ma sorra alakulnak azok a kezdeményezések és szervezetek a magyar üzleti életben, amelyek a női vezetők egyenjogúságáért tesznek.
A feminizmus körüli parázs viták közepette talán abban mutatkozik a legnagyobb egyetértés, hogy a férfiak és a nők keresete közti különbségeket minél előbb fel kell számolni. A Világgazdasági Fórum legújabb jelentése szerint lesz dolguk a bérek rendezésért síkra szállóknak, mert amennyiben a mai trendek folytatódnak, a nők fizetése világviszonylatban csupán 2133-ra érheti utol a férfiakét. Magyarországon jelenleg 18,4 százalék a különbség.
Hiába lenne rá alkalmas, sok nő az anyaság miatt nem juthat feljebb a munkahelyi ranglétrán. A jogász-pszichológus konkrét megoldást javasol.
Jobboldal = lesajnálás és pelenkaszag. Jó, ha tudja ezt minden magyar nő, mielőtt elsurran az ura elől a szavazófülkébe.