A tudósokat is megdöbbentette a felfedezés: már 25 ezer éve is létezhetett a Fertő tó
A Fertő tó már nagyjából 25 ezer évvel ezelőtt is létezhetett, ráadásul a mainál jelentősen nagyobb területen – derül ki egy új módszereket alkalmazó kutatásból.
A Fertő tó már nagyjából 25 ezer évvel ezelőtt is létezhetett, ráadásul a mainál jelentősen nagyobb területen – derül ki egy új módszereket alkalmazó kutatásból.
Stresszreakciót válthat ki a medúzákban, ha elér egy bizonyos szintet a víz üledékkoncentrációja, mindez pedig végső soron az elpusztulásukhoz is vezethet. Pedig a mélytengeri bányászatnál szinte elkerülhetetlen az üledék felkavarása.
A természetes ökoszisztéma a vártnál gyorsabban és érzékenyebben reagál a klímaváltozásra – ez derül ki a Nature folyóiratban megjelent tanulmányból, melyet társszerzőként Hubay Katalin, a debreceni Atommagkutató Intézet (Atomki) kutatója is jegyez. A régmúlt időkben lezajlott folyamatok jobb megértése alapján lehetővé válik a napjainkban zajló klímaváltozás hatásainak előrejelzése, és ennek alapján a kárenyhítési tervek elkészítése.
A nőstények általában üledékdarabot, vagy kagylóhéjat vesznek magukhoz, hogy megdobják társaikat. Azok viszont nem tudjuk kikerülni a feléjük repülő dolgokat.
Amerikai tudósok vizsgálták a Curiosity marsjáró által készített felvételeket a Gale-kráter kőzeteiről, ami alapján arra jutottak, a közeli Sharp-hegyről lezúduló víz elárasztotta a területet. A szakembereknek egy elméletük is van arra, miként nézett ki mindez.
A parányi élőlények agyagmintákba fúródva "aludtak" a Csendes-óceán mélyén, amíg óceánkutatók rájuk nem találtak.
És persze azért mérgező a tenger, mert az ember azzá tette: a benne lebegő mikroszkopikus műanyagrészecskékről kiderült, hogy méregtartalmuk háromszor-négyszer akkora, mint a környezetükben lévő üledéké. A műanyagok különböző forrásokból, egyebek mellett kozmetikai termékekből származnak, amelyeket a vizek tisztításakor nem lehet kiszűrni.
Nem valószínű, hogy élve találnak meg bárkit is a 28 ember közül, akik csütörtökön tűntek el Brazíliában egy zagytározó gátjának átszakadása után – közölte vasárnap az érintett szövetségi állam kormányzója. A szerencsétlenség oka továbbra sem ismert.
Az Indiai-óceán szökőárjainak üledékét őrzi Szumátrán egy tengerparti barlang, amiből következtetni lehet a cunamik gyakoriságára – hangzott el amerikai kutatók előadásán egy San Franciscó-i konferencián.
Megkezdődött a Tisza-tó kotrása: három speciális hajó végzi Tiszafüred térségében a munkát, hogy javítsák a vízminőséget. Körülbelül egymillió köbméternyi üledéket szednek ki a 35 éves tóból.
Élő baktériumokat találtak holland kutatók a tengerfenéken nyolcvanhatmillió évvel ezelőtt lerakódott agyagrétegben.
Szinte teljesen kihalt tengerfenék-sivatagot fedeztek fel amerikai kutatók az egyébként élettől nyüzsgő Csendes-óceán mélyén.