A koronavírus-járvány második hulláma felülírta a kormányoknak azon törekvését, hogy megpróbálják elkerülni a gazdaságot bénító korlátozásokat. A kérdés az, ez hogyan befolyásolhatja a második negyedévi durva zuhanás utáni helyreállást.
Az 1,8-2,4 százalékos GDP-re gyakorolt hatás csak akkor lenne igazán reális, ha az egész keretet felhasználnák, ugyanakkor a teljes vállalati hitelállományt tekintve már meghatározó az összeg. Ám az igazi kérdés az, hogy a teljes keretet le tudják-e hívni a bankok és vállalkozások, illetve a nem a legjobb hitelképességű cégek megjelenése hogyan alakítja majd a hitelfelvételt.
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed újabb vezetője beszélt arról, hogy a legközelebbi, szeptemberi ülésen a gazdaságélénkítés lassításáról születhet döntés.
A Fed nyíltpiaci bizottsága legutóbbi üléseinek szerdán este közzétett jegyzőkönyve szerint a testület növekvő hajlandóságát mutat újabb gazdaságösztönző intézkedések meghozatalára.
A csodacsomag egy olyan taktikai fegyver, amely megsemmisíti saját bevetésének feltételeit. A bevételekkel való trükközés ugyanis könnyen kimerítheti a hiányról szóló szabályokat, a jegybank veszteségessé tétele pedig a jegybankkal kapcsolatos nemzetközi kötelezettségek valószínű megszegése. Magyarország újra túlzottdeficit-eljárás alá kerülhet, illetve a még meg sem kezdődött tárgyalások ismét veszélybe kerülnek. Ettől pedig visszajutunk oda, ahol most is állunk, csak néhány százmilliárddal szegényebben, még jobban rászorulva az unió és az IMF mentőöveire, köztük a jelenleg még nem szükséges, de a bankrendszer további piszkálása miatt esetleg szükségessé váló bankmentésre is.
Lapértesülés szerint előfordulhat, hogy a svájci parlament nem támogatja a kormány kétmilliárd frankos gazdaságélénkítő tervét, amellyel a rekorderős hazai valuta gazdaságra gyakorolt hatását próbálnák enyhíteni.