A szív belsejében fészkel egy külön kis agy
Svéd és amerikai kutatók fejlett technikák bevetésével mutatták meg, hogy milyen is valójában az a kis idegrendszer, ami a kifejezetten a szívnek van fenntartva és kizárólag arra összepontosít.
Svéd és amerikai kutatók fejlett technikák bevetésével mutatták meg, hogy milyen is valójában az a kis idegrendszer, ami a kifejezetten a szívnek van fenntartva és kizárólag arra összepontosít.
Bár óriási a különbség a néhány centis zebrahalak és az emberek között, mégis van olyan lépcső a fejlődésükben, amikor nagyon hasonítanak egymásra. Ezt használták ki japán kutatók annak vizsgálatára, hogy milyen anyagok okozhatnak arcfejlődési rendellenességeket az újszülöttekben. Nem éppen jó hír, hogy az anya által fogyasztott koffein is szerepel ezen anyagok között.
Könnyen lehet, hogy az embereknek tulajdonított empátia (beleérző képesség) sokkal korábbra nyúlik vissza, és vízi őseinktől ered.
Egyelőre csak egereken tesztelték, de eléggé biztatók azok a kísérleti eredmények, amelyek során génterápiával kezelt egereket gyógyítottak meg a szívinfarktus után.
Miért néznek lefelé a halak, miközben úsznak? Természetesen azért, hogy meg ne botoljanak. Legalábbis valami hasonló következtetésre jutottak egy nemrég publikált kutatás szerzői.
A világító halak iránt komoly a kereslet, hamarosan azonban igen nagy problémát okozhatnak a világ egyik, biológiai szempontból legsokszínűbb területén.
A zebrahal az öngyógyítás mestere: még súlyos sérülés után is képes regenerálni saját szívét, ráadásul nem egy fix protokoll szerint, hanem nagyon változatos módokon.
Egy népszerű akváriumi halacska, a zebradánió képes meggyógyítani törött gerincét. Egy ausztrál kutatás arra tett kísérletet, hogy a rekonstrukciós folyamatot az emberre is adaptálja.
Német kutatóknak első ízben sikerült kimutatniuk, hogy miért tudja újranöveszteni uszonyát a parányi zebrahal - ezzel egy csaknem három évtizede fennálló rejtélyt sikerült megfejteniük.