Népirtásban bűnösek a vörös khmer vezetők
Nehezíti az igazságtételt, hogy a mai elnök is polpotista volt.
Nehezíti az igazságtételt, hogy a mai elnök is polpotista volt.
Április 17-én van a vörös khmer rémuralom kezdetének 40. évfordulója. A 20. század legvéresebb diktatúrái közé sorolt rezsim négy éve alatt a több mint tízmilliós Kambodzsa lakóinak közel egynegyede az éhínség, a kínzások, és a kitelepítések áldozata lett. A rezsim áldozatainak koponyáit a népirtás áldozatainak múzeumában, a Phnom Penhtől nyolc kilométerre lévő Csung Ekben fényképezte le az EPA fotósa.
Befejeződött a kambodzsai vörös khmer rezsim két még életben lévő vezetőjének tárgyalása csütörtökön. Az utolsó szó jogán tett nyilatkozataik során a vádlottak megismételték: nem felelősek annak a kétmillió embernek a haláláért, akik uralmuk alatt haltak meg Kambodzsában.
Elismerte felelősségét csütörtökön Kambodzsában a bíróság előtt az indokínai országban a 70-es években kétmillió ember halálát okozó vörös khmer rezsim főideológusa.
Harminchét éve, ezen a napon vették át a hatalmat Kambodzsában a Vörös Khmerek, utat engedve a milliók életét követelő terrornak. A délkelet-ázsiai ország csak az utóbbi években kezdett szembenézni a diktatúra tetteivel, akadozik a bűnösök felelősségre vonása is.
Szigorúbb büntetés kiszabását kérte hétfőn az ENSZ által támogatott törvényszék ügyészsége a vörös khmerek egyik hírhedt börtönének egykori parancsnoka ügyében, akit július végén Phnompenben háborús és emberiesség ellen elkövetett bűnök miatt 35 év börtönre ítéltek, ennél azonban csak jóval kevesebbet kell ténylegesen rács mögött töltenie.
Kambodzsában 40 évi börtönbüntetést kértek szerdán az ügyészek a vörös khmerek legnagyobb kínzóközpontjának egykori vezetőjére.
Tanúmeghallgatásokkal megkezdődött hétfőn Phnompenben a kambodzsai népirtás ügyében eljáró első, történelmi jelentőségű per érdemi része, három évtizeddel a csaknem kétmillió ember halálát követelő véres események után.
Nincs elég pénz a vörös khmerek népirtását vizsgáló, az ENSZ segítségével létrejött törvényszék kambodzsai bíráinak március havi bérének kifizetésére, mert a korábbi adományozó országokat elrettentették a korrupciós ügyekkel kapcsolatos vádaskodások - közölte hétfőn egy kambodzsai bíró.