Így alakítanák át a választási rendszert – részletek
Benyújtották a választási rendszer átalakítására vonatkozó törvényjavaslatot öt ellenzéki párt képviselői.
Benyújtották a választási rendszer átalakítására vonatkozó törvényjavaslatot öt ellenzéki párt képviselői.
Létezik tudománya a választói viselkedésnek, vannak pártpolitikailag is beazonosítható mintázatai, és megkerülhetetlen adottságai. A jelenlegi kormányoldal erre tekintettel alkotta meg az új választási rendszert, még ha igyekeznek is ezt cáfolni - írja a Haza és Haladás alapítvány az új választási rendszer hibáiról és túlkapásairól szóló bejegyzésében.
A kerülethatárokat sikerült úgy meghúzni, hogy az jó ideig a jobboldali erőknek kedvezzen. Természetesen ez nem jelenti, hogy a Fidesz leválthatatlan lenne, de ha az ellenzéki oldalon nem szökken szárba egy elsöprő „új többség”, a kerülethatárok a Fidesz javára billenthetik a végeredményt. Világosan látszik, hogy a 106 új körzet kialakításakor a korábbi választási eredmények alapján készült – és még ki tudja, milyen forrásból származó – adatbázisok mozgatták a térképrajzolók ceruzáját.
A Jobbik botrányosnak tartja a Fidesz által beterjesztett választásitörvény-javaslatot, amely az ellenzéki párt szerint tovább növeli a rendszer aránytalanságát és az egypártrendszer irányába mutat.
Az MSZP szerint a Fidesz szélsőségesen aránytalan választási rendszert javasol, amely már nagyjából egyharmados támogatottságnál abszolút többséget biztosítana a győztes pártnak a parlamentben.
Az új választási szisztéma kialakítása a Fidesz egyik legnagyobb jelentőségű és egyben legkockázatosabb kétharmados döntése lesz, mivel a következő választásig alapjaiban átalakíthatja a politikai környezetet, de csak spekulálni lehet, milyen megoldás szolgálná leginkább a párt középtávú érdekeit - áll a Political Capital elemzésében.
A Fidesz abban érdekelt, hogyaz ellenzéke minél megosztottabb legyen. Ehhez képest az Áder János bejelentette jelölési rendszer nem tűnik jó megoldásnak - írja László Róbert a Poltical Capital (PC) blogján.
A Fidesz-KDNP a vegyes, az MSZP és a Jobbik az arányos, azaz a listás választási rendszer kialakítását támogatja, az LMP még nem alakította ki végleges álláspontját - derült ki a választójogi reformmal foglalkozó parlamenti albizottság szerdai ülésén.