Elutasított utónevek: a Rüntyi és az Orbánviktor nem pálya, Néró és Lóci lehet a csemete
Nő az igény az egyedi keresztnevekre. A „nyelvőrség” rugalmas, de a káoszt is próbálja elkerülni. HVG-Ténytár.
Nő az igény az egyedi keresztnevekre. A „nyelvőrség” rugalmas, de a káoszt is próbálja elkerülni. HVG-Ténytár.
Dominiknak nevezték el a legtöbb fiúgyereket.
Két, egymással ellentétes tendencia érvényesült az ezredforduló óta a hazai utónévadási gyakorlatban. Néhány név meglepő karriert futott.
Megjelent a lista arról, mely utónevek voltak a legnépszerűbbek a szülők körében tavaly; az élbolyban nincs változás, de felkerültek új nevek is a toplistára.
Most több mint 4000 keresztnév közül választhatnak a szülők, az akadémia listáján egyre hátrébb kerülnek a bibliai eredetűek, de továbbra is népszerűek az ómagyar, valamint a távoli világokat idéző utónevek.
Volt némi átrendeződés a legnépszerűbb utónevek között.
Kopasz, Felhő, Eső, Kiwi, Bogyó és Babóca – csak néhány utónév azok közül, amelyeket az utóbbi időben az MTA elutasított.
A Magyar Tudományos Akadémia időről időre elbírálja a hozzá érkezett ajánlásokat, majd dönt, hogyan lehet és hogyan nem lehet hívni a gyereket.
A szülői fantázia továbbra sem ismer határokat, ha arról van szó, hogy igazán különleges, egyedi nevet kapjon az újszülött gyermek.
Pintér Sándor egy írásbeli kérdésre válaszként közzétette, hogy az egyes korcsoportokban melyek a legnépszerűbb utónevek.
Az nem fért bele az MTA nyelvészeinek, hogy egyesek Főninek vagy Táblácskának hívják a lányukat, vagy Balatonnak a fiukat. 2016-tól azonban anyakönyvezhetők például a Maminti és Nilüfer lánynevek, és pár év múlva kis Bentlik és Nérók is szaladgálhatnak majd az óvodákban.
Van élet a szappanoperák dicső korszaka után is: az Eszmeralda, Lorenzó és Lukrécia nevek divatja hiába járt le, a szülői fantázia továbbra sem ismer határokat, ha arról van szó, hogy igazán különleges, egyedi nevet kapjon az újszülött gyermek.