#trojka
Görögországot kiengedték a hitelpiacra, de továbbra is gúzsba kötve kell táncolnia
Története egyik legsötétebb korszakát zárta le hétfőn Görögország azzal, hogy lezárult a legutolsó nemzetközi hitelprogram is, és újra piacról finanszírozhatja tetemes adósságát. A visszaemlékezésre azért egyelőre több okunk lehet, mint az örömre.
Megkapták a hitelezők a görögök legújabb javaslatait
Görögország hitelezői megkapták az athéni kormány legutóbbi megállapodási javaslatait a görög adósságválság ügyében, és az előterjesztés jó tárgyalási alapot jelent a kérdés rendezéséhez a hétfői uniós csúcsra – közölte hétfőre virradó éjjel Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnök kabinetfőnöke.
Újra tárgyalhatni kezd a hitelezőkkel Görögország
Technikai jelleggel újraindulnak a tárgyalások Görögország, valamint az Európai Uniót, az Európai Központi Bankot és a Nemzetközi Valutaalapot tömörítő hitelezői trojka között. Ebben állapodott meg csütörtökön Brüsszelben Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök és Jeroen Dijsselbloem, az eurózóna pénzügyminisztereit tömörítő eurócsoport elnöke, holland pénzügyminiszter.
Összevissza táncol a görög kormány
Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök enyhítette kormányának az országnak hitelező trojkával szembeni elutasító álláspontját, ígéretet tett arra, hogy Görögország visszafizeti adósságát.
Merkel nem enged a görög adósságból
A görög adósság elengedése ellen foglaltak állást német politikusok hétvégi sajtónyilatkozataikban. Angela Merkel kancellár nem lát lehetőséget az adósság további csökkentésére, Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter pedig felelőtlenségnek tartana egy ilyen lépést.
A trojka visszatér Athénba
A napokban visszatér Athénba a trojka, az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank (EKB) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakértőiből álló küldöttség, a Görögországnak nyújtott mentőprogram és a cserébe elvárt reformok soron következő felülvizsgálata pedig márciusban zárulhat le - közölte hétfőn Olli Rehn, az Európai Bizottság gazdasági és monetáris ügyekért felelős tagja és Jeroen Dijsselbloem, az eurózóna pénzügyminisztereit tömörítő eurócsoport elnöke.
"Pisztolyt nyomtak" a ciprusiak és portugálok fejéhez
Baloldali EP-képviselők szerint az eurómilliárdokkal kisegített Ciprusnak és Portugáliának szinte esélye sem volt a saját mentőcsomagjának feltételeiről tárgyalnia, a pénzt nyújtó Európai Bizottság, Nemzetközi Valutaalap, Európai Központi Bank alkotta trojkát csak a deficit leszorítása érdekelte, a szociális hatások egyáltalán nem.
Spárta átvette az uniós elnökséget
Szerdától Görögország az Európai Unió soros elnöke. A gazdasági- és hitelválságot nyögő államról aligha a szervezettség és a flott működés ugrik be manapság, ám a hellének most megmutathatják: nem csak a rossz gazdasági mutatóikkal tudnak bekerülni a hírekbe. Athén "spártai" költségvetésű uniós elnökséget tervez, nem lesznek repiajándékok, és a tengerparti dőzsölésről is lemondhatnak a politikusok és szakértők.
Leveszi a pórázt Írországról vasárnap a trojka
Írország vasárnap hivatalosan is kikerül a trojka, vagyis az Európai Unió, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap felügyelete alól. Az eseményt "jelentős mérföldkőnek" nevezte az ír pénzügyminiszter, de elismerte: Írországban még legalább 2015-ig folytatják a megszorításokat.
Ilyen katasztrófa csak 25 évente ismétlődhet meg
A korábban kelta tigrisnek is becézett Írország decemberben kiléphet az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap nyújtott pénzügyi mentőháló védőszárnyai alól, és újra a piacokról finanszírozhatja magát. Az ország súlyos áldozatokat hozott pénzügyei rendbetételéért, de az apróbb lépésekben végigvitt konszolidáció kifizetődőnek bizonyult: újra növekszik a gazdaság és csökken a munkanélküliség.
Eddig elégedettek Ciprussal a hitelezők
A Ciprusnak hitelt nyújtó három intézmény szerint a földközi-tengeri szigetország megfelelően halad a szükséges reformokkal, ezért lehívhatja a 10 milliárd eurós mentőcsomag esedékes, 1,5 milliárd eurós részletét – derült ki az Európai Bizottság hétfőn közzétett jelentéséből.