180 éven át csökkent az emberek IQ-ja az ólomhasználat miatt tudósok szerint
A Római Birodalom felemelkedésében nagy szerepet játszott a felvirágzó fémipar, de ez együtt járt a súlyos ólomszennyezéssel is.
A Római Birodalom felemelkedésében nagy szerepet játszott a felvirágzó fémipar, de ez együtt járt a súlyos ólomszennyezéssel is.
Az eddig ismertnél jóval több római erődítmény volt egykoron a Közel-Keleten, ami megcáfolja a terület funkciójával kapcsolatos eddigi elméleteket. A történelmet két hidegháborús műhold segít most újraírni.
Szokatlan helyen találtak több érdekes, római kori tárgyat Franciaországban. A leletek akár 1800 évesek is lehetnek: vannak köztük a Vénusz-szobor mellett más régiségek is, mint például érmék és egy fazekaskemence.
Különleges leletekre bukkantak régészek az angliai Garforth-ban – egy 1600 évvel ezelőttre datálható, rejtett temetkezési helyen egy magas rangú római nő csontmaradványai mellett 60 másik csontvázat is találtak.
Különleges felfedezést tettek régészek két német város között – megtalálták egy, az egykori római hadvezér által használt tüskés védelmi megoldás jó állapotban megmaradt darabját.
A II. világháború eseményeitől és a „nagy emberek” legendáitól kezdve a családi mítoszokig a történelemhamisítás mindenütt jelen van. Otto English újságíró a történelem kisebb-nagyobb hazugságait vizsgálja meg, hogy megmutassa, miként manipulálják ezek a jelenünket, és hogy sok minden, amit történelmi ténynek tekintünk, valójában fikció. A könyv fanyar humorral, közvetlen stílusban tárgyalja a történelmet és a történetmesélést. Nemcsak rámutat a hazugságokra, hanem feltárja azt is, miként formálódtak ezek a hiedelmek az idők során. A Hamisított történelem című kötetet, melyből több részletet is közlünk, a HVG Könyvek adja ki.
A tudósok szerint a rómaiak tudatosan keverték úgy a betont, hogy abban mészkő keletkezzen. Ez a megfigyelések szerint kijavítja a keletkező repedéseket, így a víz nem tud befolyni a réseken.
A történészek fák évgyűrűinek vizsgálata során jutottak arra a megfigyelésre, hogy a hun népek az éghajlatváltozás okozta stresszre erőszakos portyázással reagáltak, hogy túléljenek.
Ugyan az akár 2000 éves ókori római utak többsége mára már teljesen eltűnt, a helyükön jó eséllyel napjainkban is virágzik a gazdaság. Az útkutatás eredményei a jövő infrastrukturális tervezéseire is kihatással lehetnek.
Horvát régészek egy több mint 2000 éves római hajóra bukkantak a tengerben az észak-dalmáciai Sukosánnál, mindössze kétméteres mélységben – közölte Mladen Pesic, a zárai (Zadar) Vízalatti Régészeti Központ igazgatója, aki a kutatás vezetője volt
Ritka és csaknem teljesen érintetlen római kori mozaikot tártak fel a közép-szíriai Rasztán városban, amely évekig a kormányellenes felkelők egyik erődje volt.
Önkéntes régészek egy kivételesen jó állapotban fennmaradt római kori szentélyt tártak fel Hollandia Gelderland tartományában, Nijmegen közelében - közölte a holland kulturális örökségvédelmi hivatal.