Meddig lehet elmenni az emberi test kiegészítésében? Akadhatnak ugyan vitatható hóbortok is, de fontosabb, hogy egyre több lehetőség kínálkozik a végtaghiányos emberek számára.
A 25 éves fekete teknős, Filó végtagjai egy rutinműtét szövődményei után bénultak le. A 3D-nyomtatott protézisével viszont újra képes arra, hogy közlekedjen.
A jelenleg használt orvosi lemezek helyett a jövőben 3D-nyomtatással készülő térdlemezeket kaphatnak a betegek – feltéve, hogy minden kísérleti műtét jól sikerül. Aki már átesett a beavatkozáson, pozitív fejlődésről számolt be.
Számos területen lehet hasznos a szilícium-nitrid-alapú anyag, ugyanis hajlékony és erős, emellett még könnyű is, és remekül tűri a hőt. Feltalálói szerint a protéziseknél és az autógyártásban is forradalmat jelenthet.
Lévay György 2010-ben vesztette el végtagjait, ma pedig mérnökként azon dolgozik, hogy tökéletesítse a robotkarokat. Itthoni tanulmányai után Amerikában fejezte be a mesterképzést, és célja, hogy minél inkább helyettesíthesse egy eszköz az elvesztett karokat. Történetével sokaknak ad reményt: küzdhetünk bármilyen problémával vagy traumával, van kiút. Az ember alkalmazkodóképessége végtelen, a technológia támogatásával pedig a legmerészebb álmainkat is túlszárnyalhatja. Interjú.
Az eddig létrehozott, egyes ingereket felismerő robotkarokhoz képességein túllépve az amerikai Cornell Egyetem tudósai egy olyan univerzális eszközt alkottak, amely képes azonosítani az érintést, a nyomást, a hőhatásokat vagy akár a vágásokat is.
Chhoukra még 2007-ben, nagyon rossz állapotban találtak rá az állatvédők. Mostanra nemcsak meggyógyították, de egy speciális eszköz segítségével újra megtanult járni.