Döntött a kormány, kifizetik az elmaradt gyógyszertámogatást a patikáknak
November vége óta több ezer gyógyszertárnak nem utalta el az állami támogatást a NEAK.
November vége óta több ezer gyógyszertárnak nem utalta el az állami támogatást a NEAK.
A gyógyszerhamisítók kifinomult trükköket alkalmaznak világszerte, a kábítószer-kereskedők által kedvelt módszerekhez hasonlóan, a patikusok pedig legtöbbször maguk sem tudják, hogy hamisított gyógyszert árulnak.
A vényköteles, illetve az orvosi rendelvény nélkül kapható gyógyszerek és gyógyászati segédeszközök forgalma együttesen az 1,5 ezer milliárd forintot közelíti. Hatalmas piacról van tehát szó, amelynek egy részét, a kórházi patikák üzemeltetését a kormány koncesszióba készül adni. Bár a forgalom hatalmas, a nyereség már közel sem, hiszen minimális a vényköteles gyógyszereken jogszabályban előírt árrés.
Milliárdokkal kisebb forgalmat hoztak össze a patikák az év első hónapjában.
Korábban erről terjedtek el hírek, de a gyártó most korrigált.
Majdnem eléri a 4 millió dobozt a kiadott vényköteles szerek száma. Egy év alatt 100 ezret ugrott a kiváltott mennyiség.
Több láz- és fájdalomcsillapítónál is ez a szabály.
Ezernégyszáznál több orvosság neve szerepel az éppen nem kapható pirulák hivatalos listáján, és vannak olyan hiánycikkek, amelyek még fel sem kerültek rá. Ritka betegségben szenvedők sem jutnak hozzá a gyógyszerükhöz, és csak találgatni lehet, hogy miért. Az egyik ok az lehet, hogy február óta minden gyógyszert biztonsági elemekkel, egyedi azonosítókkal, kódokkal kell ellátni. A megoldás a külföldi beszerzés lehet, ám ez nem is olyan egyszerű.
A gyógyszerhamisítás elleni küzdelem újabb beruházásokra kényszerítette a gyártókat és a gyógyszertárakat. Az ebből adódott többletköltségük milliárdos, nem szeretnék egyedül vállalni.
Augusztus 31-ig van erre lehetőség.
A gyógyszerészek büszkék lehetnek az elmúlt negyedszázadban elért eredményeikre, és a kormány továbbra is partnere kíván maradni szakmai szervezetüknek - mondta az emberi erőforrások minisztere szombaton Budapesten.
A Magyar Gyógyszerészi Kamara szerint az OEP 250 millió forintot kap a költségvetésből patikai tulajdonrészek vásárlására, és ez az összeg csak pár gyógyszertári üzletrész vásárlására lesz elegendő.