Az első dominó ledőlt – csődhullám fenyegeti Oroszországot
Mindössze a cégek 18 százaléka az, amelyik úgy látja, nincsenek pénzügyi gondjai.
Mindössze a cégek 18 százaléka az, amelyik úgy látja, nincsenek pénzügyi gondjai.
Nem könnyű az oroszoknak a magyarországi cégalapítás: idén húsz olyan, a háború kirobbanása után alapított orosz hátterű cég ellen indult kényszertörlés, amelynek a székhelye ugyanarra a budapesti címre volt bejegyezve. Ennek ellenére csak 2023-ban több mint félszáz magyar céget alapítottak oroszok. Ezek zöme üzletviteli tanácsadással foglalkozó mikrovállalkozás, de meglepően sok olyan céget találtunk, amely a fő tevékenysége szerint számítógépes programozást és információtechnológiai tanácsadást végez. Egy rejtélyes moszkvai tudományos intézet magyar fiókszervezetének pedig novemberben egy hongkongi cég lett a képviselője.
Az elmúlt hat hónapban nagyjából ugyanolyan ütemben folytatódott a magyarországi orosz cégek alapítása, mint a háború előtti időszakban, de egy ügyvéd szerint, aki a legtöbb ilyen cég alapításában részt vett, mostanra kicserélődött a klientúra. A háború kitörése óta alapított orosz hátterű magyar cégek között van áramkereskedő, üzleti tanácsadó, informatikai és olyan is, ami bányászatnál használt gépekkel üzletelne.
A Lukoil olajvállalat megőrizte vezető helyét a legnagyobb orosz magáncégek Forbes-listáján.
Az olaj és gáz mellett két kereskedelmi cég is bent van az elitben.
Az amerikai külügyminisztérium annak a 33 cégnek és egyénnek a nevét tette közzé, amelyek és akik kapcsolatban állnak orosz védelmi és hírszerző ügynökségekkel, köztük például a Roszoboronexport fegyverkereskedő céggel, vagy a rakétákat gyártó Almaz-Antej vállalattal.
Több százmillió koronányi (több milliárd forintnyi) vagyont menekítettek ki tavaly Oroszországból Csehországban működő cégeken keresztül Ciprusba vagy Hongkongba – állapította meg a cseh pénzügyminisztérium pénzügyi és elemző osztálya (FAÚ) legújabb éves jelentésében.