Majdnem száz madárfaj nevét változtatnák meg a politikai korrektség jegyében Amerikában
A projekt vezetője szerint egyes madarak neve sértő, és nem is illik az adott fajhoz ezért újra kell őket gondolni.
A projekt vezetője szerint egyes madarak neve sértő, és nem is illik az adott fajhoz ezért újra kell őket gondolni.
Kilencvenegy éves korában kedd hajnalban elhunyt Schmidt Egon ornitológus, Kossuth-díjas író, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület alapító tagja és tiszteletbeli elnöke.
A repülőterek térségében élő madarak agresszívebbek ,és úgy énekelnek, mintha elveszítették volna hallásukat – erre a meglepő következtetésre jutottak a Manchesteri Metropolitan Egyetem és a hollandiai Leideni Biológiai Intézet kutatói, akik az ember keltette zaj hatásait vizsgálták repülőterek térségében élő madarakon.
A városi környezetben élő varjaknak, amelyek hozzáférnek emberek ételhulladékához, magasabb a koleszterinszintjük a vidéken élőknél – derítették ki amerikai ornitológusok.
A dinoszauruszok korából származó, mintegy százmillió éves madártollat talált borostyánba ágyazódva egy nemzetközi kutatócsoport Kínában.
Képesek megtanulni egymás nyelvét a madarak: létfontosságú ugyanis számukra, hogy megértsék szomszédjaik sólyom vagy kígyó közeledésére figyelmeztető jelzését.
Magyarországon 1820 óta nem látott madárfajt, a Naumann-rigó egy példányát figyelte meg Budapest belső részén, a Népligetben egy madarász december utolsó napján. Azóta nem látták, félő, hogy a szilveszteri petárdázás kergette el. A sors fintora, hogy az utolsó 1820-ban látott példányt kilőtték, majd a kitömött állatot 1956-ban egy gyújtóbomba pusztította el.
Egy béta fázisban lévő weboldal a fotóik alapján képes azonosítani a madárfajokat.
Egy 74 éve nem látott aprócska barna madárfaj több egyedét fedezték fel újra kutatók Mianmar füves vidékén.
Rekordszámú, 11 ezer kék vércse vonul a Kárpát-medencében és Magyarországon egészen Dél-Afrikáig.
Útra keltek Afrikából az első fecskerajok, amelyek április második felétől érkeznek majd haza, itthoni költésükhöz a feltételek megteremtése mindinkább emberi gondoskodást is igényel. Az állatvédelem mellett ennek praktikus haszna is van: a fecske az egyik legjobb szúnyogirtó.
Rekord mennyiségű adattal szolgált egy Zagyva nevű jeladós fehér gólya, akit két éve szereltek fel jeladóval, de azóta nem tért haza és most is Afrikában kóborol. Ez azonban nem meglepő.